Prezydent Turcji: umowa zbożowa została przedłużona o dwa miesiące

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
18-05-2023,8:25 Aktualizacja: 18-05-2023,8:29
A A A

Umowa zbożowa w sprawie eksportu zboża i innych produktów rolnych z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym została przedłużona o kolejne dwa miesiące - poinformował w środę prezydent Turcji Tayyip Erdogan. Porozumienie miało wygasnąć w czwartek.

"Umowa dotycząca korytarza zbożowego przez Morze Czarne została przedłużona o dwa miesiące dzięki wysiłkom Turcji" – oznajmił Erdogan w telewizyjnym przemówieniu, dziękując przy tym przywódcom Rosji i Ukrainy, Władimirowi Putinowi i Wołodymyrowi Zełenskiemu oraz sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi za pomoc w osiągnięciu porozumienia.

Na mocy umowy zbożowej, którą Rosja i Ukraina równolegle zawarły z ONZ i Turcją w lipcu 2022 roku, odblokowany został eksport produktów rolnych z Ukrainy przez porty na południu kraju, bezpiecznymi korytarzami na Morzu Czarnym.

Umowa była następnie przedłużana. W ostatnich dniach Moskwa groziła nieprzedłużeniem jej po 18 maja argumentując, że nie spełniona została lista żądań, dotyczących eksportu rosyjskich produktów rolnych.

Dzięki umowie zbożowej około 30,3 mln ton zboża i artykułów spożywczych zostało wyeksportowanych z Ukrainy, w tym 625 tys. ton na statkach Światowego Programu Żywnościowego na potrzeby operacji pomocowych w Afganistanie, Etiopii, Kenii, Somalii i Jemenie. 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu