Po dobrych danych z USA umocnił się dolar, ale na Wall Street spadki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-05-2016,7:45 Aktualizacja: 14-05-2016,9:56
A A A

Po lepszych od oczekiwań danych na temat sprzedaży detalicznej w USA umocnił się dolar i pojawiły się spekulacje, że Fed zdecyduje się niedługo na podwyżkę stóp procentowych. Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła zarazem wyraźne spadki indeksów.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 1,05 proc. i wyniósł 17 535,32 pkt. S&P 500 spadł o 0,85 proc. i wyniósł 2046,61 pkt. - najniżej od miesiąca. Nasdaq Comp. zniżkował o 0,41 proc. do 4717,68 pkt.

rating Polski, agencja ratingowa, obligacje, pieniądze, Agencja Moody's

Moody's: rating Polski z perspektywą ze stabilnej na negatywną

Agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną - wynika z komunikatu agencji opublikowanego w nocy z piątku na sobotę. Wśród przyczyn takiej oceny agencja...
Wydarzeniem dnia na rynkach finansowych była publikacja lepszych od oczekiwań danych z USA, które wskazują na silny, najmocniejszy od ponad roku, wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu. Dane te mogą się okazać się argumentem za podwyższeniem stóp procentowych przez Fed na najbliższym posiedzeniach.

Sprzedaż detaliczna w USA w kwietniu wzrosła o 1,3 proc. miesiąc do miesiąca, analitycy spodziewali się wzrostu o 0,8 proc. mdm. To najmocniejszy wzrost tego wskaźnika od marca ubiegłego roku. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w kwietniu wzrosła o 0,8 proc. mdm, tutaj spodziewano się wzrostu o 0,5 proc. mdm.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA wzrosły w kwietniu o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,1 proc. mdm. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,3 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,1 proc.

Poza sprzedażą detaliczną wyraźnie lepszy od oczekiwań był również odczyt indeksu zaufania amerykańskich konsumentów za maj, dodatkowo na wzrost wskazały dane na temat amerykańskiej inflacji PPI.

giełda, Nowy Jork, USA, Wall Street, Microsoft, McDonald's, akcje, ceny akcji, gospodarka

Bez większych zmian na Wall Street, traciły akcje Alphabet i Microsoft

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła istotnych zmian głównych indeksów, z których wzrósł jedynie Dow Jones Industrial. Na koniec dnia Dow Jones Industrial wzrósł o 0,12 proc. do 18 003,75 pkt....
- Na rynku mówi się o tym, że dobre dane o sprzedaży detalicznej mogą skłonić Fed do podwyżki stóp już w czerwcu - powiedział w CNBC Jack Ablin, dyrektor inwestycyjny w BMO Private Bank.

Jeśli dane z gospodarki amerykańskiej potwierdzą w drugim kwartale wzrost inflacji oraz to, że rynek pracy w USA jest silny, Fed powinien podnieść stopy procentowe - stwierdził przewodniczący oddziału Fed z Bostonu, Eric Rosengren. Szef Fed z Bostonu ocenił również, że rynki finansowe są zbyt pesymistyczne w swojej ocenie obecnej sytuacji w amerykańskiej gospodarce.

Po lepszych od oczekiwań danych z USA wyraźnie umacniał się dolar. Kurs EUR/USD spadł w trakcie sesji do poziomu 1,13 co oznacza, że amerykańska waluta jest najsilniejsza w stosunku do euro od końca kwietnia.

Umocnienie dolara zaszkodziło wycenie denominowanej w tej walucie ropy naftowej. Cena Brent spadła o 0,5 proc. i kształtuje się na poziomie 47,8 dolarów za baryłkę.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj