Minister transportu Rumunii zapowiada zwiększenie tranzytowego limitu dla zboża z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
15-08-2023,7:00 Aktualizacja: 14-08-2023,20:02
A A A

Rumunia zwiększy swój tranzytowy limit dla ukraińskiego zboża z 2 do 4 mln ton miesięcznie – zapowiedział minister transportu Rumunii Sorin Grindeanu, cytowany w poniedziałek przez ukraiński portal Europejska Prawda za rumuńskim portalem Agerpres.

„Zgodziliśmy się, że eksport ukraińskiego zboża powinien zostać przyśpieszony w kontekście ataków na ukraińskie porty Reni i Izmaił, do których doszło w ostatnich tygodniach” – oznajmił Grindeanu po spotkaniu z przedstawicielami USA, UE, Mołdawii, Ukrainy i Rumunii poświęconym alternatywnym szlakom transportu zboża z Ukrainy.

„Podczas tych rozmów podkreśliliśmy znaczenie rumuńskich szlaków lądowych, kolejowych i morskich dla zapewnienia nieprzerwanego przepływu eksportu i importu z Ukrainy” – powiedział rumuński minister.

Dodał, że jeśli chodzi o transport zboża na Dunaju, to kanał suliński - Sulina jest jednym w trzech ramion ujściowych Dunaju - w delcie tej rzeki jest jedynym możliwym do wykorzystania szlakiem, dlatego jest ważne, by zoptymalizować przepustowość tej trasy.

W połowie lipca Rosja wycofała się z umowy umożliwiającej wywóz ukraińskiego zboża przez Morze Czarne i rozpoczęła serię ataków na ukraińską infrastrukturę portową. W ramach porozumienia Ukraina wyeksportowała ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu