Egipt nie zaostrzy kryteriów jakościowych dla pszenicy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-01-2016,13:40 Aktualizacja: 21-01-2016,13:47
A A A

Egipt nadal będzie przyjmował pszenicę ze śladową ilością sporysza (maksymalnie do 0,05 proc.). Tak zdecydowało Ministerstwo ds. Zaopatrzenia po długich rozmowach z  Ministerstwem Rolnictwa.

Na początku stycznia egipskie władze fitosanitarne zapowiedziały, że będą odrzucać wszystkie partie ziarna zawierające sporysza - przypomina FAMMU/FAPA. Polityka "zero tolerancji" wzbudziła jednak falę sprzeciwu ze strony eksporterów. Przekonywali oni władze w Kairze, że przy tak restrykcyjnych wymogach kraj nie otrzyma żadnej oferty, gdyż udział w przetargu wiązać się będzie ze zbyt dużym ryzykiem odrzucenia towaru.  

Póki co nie wiadomo, co stało za planowanym zaostrzeniem kryteriów jakościowych w imporcie pszenicy. W grudniu Egipt nie przyjął partii francuskiego ziarna ze śladową zawartością sporysza - mniejszą od wymogów wyznaczonych przez GASC, tamtejszego eksportera.  

Mimo stanowiska Ministerstwa ds. Zaopatrzenia handlowcy nadal oczekują oficjalnego komunikatu resortu rolnictwa, które było pomysłodawcą zaostrzenia kryteriów jakościowych dla sprowadzanej pszenicy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement