Drony mogą zrewolucjonizować rolnictwo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes | redakcja@agropolska.pl
04-10-2021,14:05 Aktualizacja: 04-10-2021,16:24
A A A

Tradycyjną - wydawałoby się - branżę, jaką jest rolnictwo, coraz częściej zmieniają nowoczesne technologie. Jednymi z urządzeń, które mogą zmienić realia pracy gospodarzy, są drony i roboty rolnicze z powodzeniem zastępujące już człowieka na przykład podczas oprysków.

- Na rolnictwo wpływają głównie technologie związane z internetem rzeczy. To na przykład drony czy rozwiązania punktowe, lokalnie instalowane na polu, takie jak czujniki w glebie. Mówimy też o rozwiązaniach z rolnictwa precyzyjnego. To chociażby łaziki, które są w stanie pielić pole podczas cyklu upraw - informuje w rozmowie z agencją Newseria Sebastian Konkol ze Spectre Solutions.

drony w rolnictwie, Grzegorz Puda, Janusz Janiszewski, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Drony mogą być wykorzystywane w pomiarach pól i szacowaniu szkód

Resort rolnictwa poinformowało, że drony w rolnictwie mogą być wykorzystywane m.in. w pomiarach pól, upraw, systemów nawadniania czy szacowania szkód. O możliwościach wykorzystania najnowszych technologii cyfrowych w rolnictwie...

Jak wynika z badań Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przytaczanych w raporcie Startup Poland "Technologia w rolnictwie", 54 proc. gospodarzy wskazało technologie automatycznego prowadzenia maszyn jako najbardziej przydatne w codziennej pracy. Jeszcze więcej, bo 72 proc. pytanych, chętnie wykorzystywałoby technologie podnoszące efektywność nawożenia. Dla 48 proc. kluczowe byłoby wykorzystanie systemów wspomagających uprawę ziemi. Kolejną istotną w sektorze technologią jest telemetria.

Autonomiczne urządzenia rolnicze z jednej strony mogą odciążyć rolników w pracy, a z drugiej zastąpić ich przy doglądaniu upraw zlokalizowanych w miejscach trudno dostępnych. Drony rolnicze XAG uczestniczą od lipca w testowych opryskach pól ziemniaczanych zlokalizowanych w Andach w Ekwadorze na wysokości ponad 3 tys. m n.p.m.

W opryskach wykorzystywany jest dron wyposażony w 4 dysze do rozpylania i 16-litrowy inteligentny zbiornik na ciecz. Dzięki takim urządzeniom rolnicy nie tylko byliby odciążeni od pracy w trudno dostępnym terenie, ale i nie byliby narażeni na kontakt z pestycydami. W rozwoju popularności takich rozwiązań pozwala również fakt, że drony rolnicze nie należą do najbardziej skomplikowanych bezzałogowców.

WIDEO Mówi Sebastian Konkol z firmy Spectre Solutions


szydłowiec, hrubieszów, wypalanie traw, Marlena Skórkiewicz, Edyta Krystkowiak

Dron batem na podpalaczy traw

Dron mazowieckich policjantów namierzył mężczyzn, którzy wypalali trawy. Na Lubelszczyźnie podejrzanego o podpalenie zatrzymali z kolei do spółki strażacy i sokiści. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu i...

- To nie jest sztuczna inteligencja, to jest po prostu algorytm, który steruje torem lotu tak, aby optymalnie wypełnić misję. W przypadku zaś na przykład sprzętów jeżdżących mówimy o bardzo zaawansowanych algorytmach, takich jak w samochodach Tesli, gdzie wytyczamy ścieżkę na polu przed uruchomieniem  sprzętu, a potem uprawa dzieje się praktycznie sama - mówi Konkol.

Tymczasem możliwości związane z zastosowaniem dronów w rolnictwie wiążą się również ściśle z rolnictwem precyzyjnym. Bezzałogowce wyposażone są w głowice, na których można zamontować aparaty o wysokiej rozdzielczości, czujniki czy skanery. Zebrane w czasie przelotu nad polem informacje pozwalają na przykład na stworzenie cyfrowego bliźniaka uprawy, na który naniesione zostają informacje o wilgotności czy poziomie wegetacji roślin.

Takie informacje poddane analizie umożliwiają na przykład przeprowadzanie symulacji dotyczących możliwych szkód w uprawach w wyniku klęsk żywiołowych. Wykorzystanie dronów w terenach rolniczych staje się coraz popularniejszym narzędziem pracy właścicieli upraw. Nieco trudniej jest natomiast wprowadzać drony w przestrzeń powietrzną miast.

eit food venture summit, innowacje w rolnictwie, żywność

Innowacje przyczyniają się do transformacji systemu żywnościowego

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT Food) poszukuje 100 przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej, którzy dążą ku zdrowszemu i bardziej zrównoważonemu systemowi żywności. Program jest skierowany do...

- Jeśli chodzi o automatykę, a szczególnie o drony, to mamy bardzo rozwinięte i dobrze poukładane prawo, ale biznes oczekuje jeszcze więcej. Potrzebujemy możliwości łatwego transportu paczek w obrębie miast. Tam obszar U-Space jest dla nas w tym momencie może nie zamknięty, ale bardzo mocno utrudniony - ocenia ekspert.

Według analityków BIS Research światowy rynek dronów i robotów rolniczych osiągnie do 2026 roku przychody na poziomie ponad 30 mld dol. Średnioroczne tempo wzrostu utrzyma się na poziomie ponad 22 proc. Ożywieniu na tym rynku sprzyjają m.in. duże inwestycje rządowe.

Narodowy Instytut Żywności i Rolnictwa działający przy Departamencie Rolnictwa USA, zainwestował wiosną tego roku prawie 22 mln dol. w programy pomagające producentom rolnym w zarządzaniu skutkami zmian klimatu, oddziałujących na ich grunty i produkcję rolną. Rolnicy otrzymają dofinansowania na wprowadzenie innowacji w technologiach rolniczych. Zdaniem analityków takie programy wyzwolą popyt na drony i roboty rolnicze.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj