Chiny znoszą embargo na wołowinę z USA, ale cła na drób zostają

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
05-10-2016,14:15 Aktualizacja: 05-10-2016,15:02
A A A

Chiny zniosły 13-letnie embargo na import mięsa wołowego z USA. Zakaz ten wprowadzono w związku z wykryciem w USA pierwszego przypadku tzw. choroby szalonych krów u bydła (BSE). Nadal obowiązywać będą jednak cła antydumpingowe na drób.

Amerykanie będą mogli wysyłać do Państwa Środka mięso pochodzące wyłącznie od zwierząt w wieku poniżej 30 miesięcy życia oraz wyprodukowane bez użycia hormonów wzrostu. Chiny są drugim największym importerem wołowiny na świecie, z dużym potencjałem dalszego wzrostu, wynikającym z powiększającej się klasy średniej w tym kraju - informuje FAMMU/FAPA.

kukurydza, chiny, skup interwencyjny kukurydzy, zapasy kukurydzy

Chiny chcą zmniejszyć areał kukurydzy

Ministerstwo rolnictwa w Pekinie podało, że Chiny chcą do 2020 roku zmniejszyć powierzchnię upraw kukurydzy o 3,3 miliona hektarów. To 9 proc. obecnego areału.   Ten wielki kraj stara się dostosować poziom produkcji do aktualnych...

Pekin pozostawił natomiast na kolejne 5 lat (licząc od 27 września) cła antydumpingowe w imporcie mięsa kurcząt ze Stanów Zjednoczonych. Zdaniem chińskiego ministerstwa handlu, jeśli ograniczenia nie zostaną przedłużone, krajowy sektor drobiarski może ponieść straty.

Państwo Środka wprowadziło cła antydumpingowe i opłaty wyrównawcze na imporcie mięsa kurcząt z USA we wrześniu 2010 r. Stawki ustalono na poziomie 50,3-105,4 proc. i dotyczyły m.in. całych tuszek kurcząt, elementów i przetworów.

Zdaniem Chińczyków, amerykański drób sprzedawany był poniżej ceny rynkowej i wprowadzone restrykcje miały służyć pokryciu różnicy stawek drobiu produkowanego w kraju i w imporcie. Amerykanie kwestionowali jednak chińską metodologię, w której dla porównania wartości sprzedaży stosowano "średni koszt produkcji" zamiast cen na rynku amerykańskim.
trzoda chlewna, świnie, chiny, import wieprzowiny, wieprzowina

Chiny sprowadzają coraz więcej wieprzowiny

W pierwszym półroczu bieżącego roku Chiny sprowadziły 762,3 tys. ton mięsa wieprzowego. To aż dwa razy więcej niż o tej porze przed rokiem. Wzmożony popyt tego wielkiego kraju na ten gatunek mięsa wykorzystali z powodzeniem unijni...

Brak kompromisu w dwustronnych negocjacjach spowodował, że w 2011 r. Amerykanie zgłosili spór na forum WTO. W 2013 r. panel ekspertów stwierdził, że przez nałożenie antydumpingowych ceł Chiny naruszyły zasady handlu międzynarodowego, a przy ustalaniu szkody dla krajowego przemysłu użyły błędnych kalkulacji. W 2014 r. Pekin obniżył cła do 46,6-73,8 proc.

Władze w Pekinie podpisały ponadto umowę rozszerzającą eksport wołowiny z Kanady o mięso mrożone z kością. Kanadyjczycy również stracili możliwość eksportu produktów do Chin w 2003 r. ze względu na zagrożenie BSE. Władze w Ottawie chcą teraz sprzedawać wołowinę do Państwa Środka od zwierząt bez ograniczeń wieku. Zdaniem kanadyjskiego przemysłu, umowa pozwoli zwiększyć wartość eksportu tego mięsa do około 10 mln dolarów rocznie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj