Chiny zniosły zakaz importu wołowiny od producentów z Australii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Pawliszak PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
31-05-2024,9:05 Aktualizacja: 31-05-2024,9:09
A A A

Chiny zniosły "ze skutkiem natychmiastowym" zakazy importu z pięciu największych zakładów przetwórstwa wołowiny - poinformowało w czwartek australijskie ministerstwo rolnictwa. Ruch ten ocenia się jako sygnał dalszego łagodzenia sporu handlowego między państwami.

"To fantastyczna wiadomość dla hodowców bydła, przemysłu przetwórstwa mięsnego i pracowników tych branż" - ocenił minister rolnictwa Murray Watt w rozmowie ze stacją ABC. Jak dodał, restrykcje obejmują nadal dwa inne zakłady.

Chiny utrzymują, że zakazy, jakie nałożył na australijskich producentów od 2020 r., były związane z przepisami dotyczącymi Covid-19 lub wynikały z przyczyn technicznych, takich jak błędy w etykietowaniu. Analitycy twierdzą jednak, że były elementem sankcji gospodarczych nakładanych przez Chiny wobec Australii z powodu napięć politycznych na linii Pekin-Canberra, które pogorszyły się w ostatnich latach.

wołowina, wołowina z kością, bydło mięsne, Chiny, eksport wołowiny, mięso wołowe, Jacek Zarzecki

Wołowina z Polski już na ostatniej drodze do Chin

Mięso wołowe z Polski już wkrótce może trafić do Chin. Rozpoczęcie polskiego eksportu zbliża się wielkimi krokami. Pierwszy krajowy zakład mięsny przeszedł pozytywnie system CIFER Single Window. Jest to chiński system rejestracji...

W 2018 r. ówczesny rząd Australii, kierowany przez Scotta Morrisona, wykluczył Huawei z krajowej sieci 5G, a w 2020 r. wezwał do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie pochodzenia Covid-19, co rozgniewało władze w Pekinie.

W odpowiedzi Chiny nałożyły wysokie cła na kluczowe australijskie towary eksportowe, takie jak jęczmień, wołowina i wino. Pekin przestał również kupować duże ilości surowców z Australii, w tym węgla, co kosztowało australijskich eksporterów do 20 mld dolarów australijskich (ok. 54 mld złotych) rocznie.

Dwa lata temu doszło do zmiany rządu w Canberze. Nowy premier Anthony Albanese osobiście spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem w listopadzie ub.r.

Pod koniec ubiegłego roku Pekin zniósł zakazy importu wołowiny z trzech dużych zakładów.

Poleć
Udostępnij