Żywność najbardziej drożeje. "Popchnie" w górę ceny konsumenckie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-03-2018,10:15 Aktualizacja: 13-03-2018,10:49
A A A

Ceny w Polsce wzrosną w tym roku średnio o 2,1 proc. - wynika z najnowszego raportu o inflacji przygotowanego przez Narodowy Bank Polski. Najbardziej (o 3,3 proc.) podrożeje żywność.

- Nie dekomponujemy inflacji na poszczególne produkty, tylko na inflację bazową, która będzie relatywnie niska, inflację cen żywności i inflację cen energii, które będą się kształtowały wyżej, ale niżej niż w poprzednim roku - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jacek Kotłowski, wicedyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.

pomoc żywnościowa dla najuboższych,  paczki żywnościowe, caritas, kowr, ministerstwo rolnictwa, ubóstwo w polsce

Na pomoc żywnościową mogą liczyć miliony potrzebujących

W 2018 roku na paczki żywnościowe dla potrzebujących pójdzie ponad 350 mln zł. Każda z 1,3 mln osób otrzymuje rocznie łącznie 50 kg żywności, obejmującej 21 produktów z 7 grup towarowych. - Ubóstwo w Polsce nadal...

W opinii ekonomistów NBP w 2018 roku inflacja bazowa (czyli bez cen żywności i energii) będzie rosła szybciej niż przed rokiem, gdy wyniosła 0,7 proc. i ma wynieść 1,6 proc. A jeszcze cztery miesiące wcześniej analitycy zakładali, że zbliży się do dwóch procent.

Ceny energii podskoczą o 2 proc. i jest to prognoza dużo niższa od poprzedniej (2,7 proc.). Najmocniej podrożeje żywność - o 3,3 proc. Choć to czynnik podbijający wskaźnik, to tempo będzie i tak dużo wolniejsze niż w 2017 roku, gdy stawki produktów spożywczych poszły w górę - według NBP - o 4,3 proc.

Z danych GUS, który rozbijał ceny na samą żywność (bez napojów i wyrobów tytoniowych), wynika nawet, że stawki zwiększyły się o 4,6 proc. Stąd obniżenie całorocznej prognozy wzrostu cen.

- Myślę, że nie jest to wysoka inflacja, zresztą jest to zjawisko globalne. Na całym świecie widzimy relatywnie niską inflację, i to pomimo dobrej koniunktury - komentuje Kotłowski.

[WIDEO] Mówi Jacek Kotłowski, wicedyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP


program Pomoc Żywnościowa, przetargi na dostawy żywności, kowr, witold strobel, jacek bogucki

KOWR ogłosi przetargi na dostawy żywności. Potrzebujący nie zostaną sami

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i ministerstwo pracy ustalają szczegóły programu Pomoc Żywnościowa na 2018 r. - poinformował Witold Strobel, szef ośrodka. W drugim kwartale mają zostać ogłoszone przetargi, by program ruszył od połowy...

- Złoty jest cały czas walutą silną, w ostatnim okresie mieliśmy pewną aprecjację kursu. Jednocześnie polska gospodarka jest cały czas bardzo konkurencyjna, jednostkowe koszty pracy rosną nadal relatywnie wolno, również pod względem cen nie konwertujemy stosunkowo szybko. Polska jest więc krajem jeszcze relatywnie tanim na tle innych państw UE - dodaje ekspert.

Wzrostowi cen sprzyja wzrost dochodów i wydatków Polaków, choć postępuje powoli. Jego przyczyną jest zarówno dobry stan gospodarki, korzystna koniunktura na świecie (zwłaszcza u naszego największego partnera zagranicznego jakim jest UE), program Rodzina 500 plus i rekordowo niskie bezrobocie.

W 2017 roku gospodarka rozwijała się z największą szybkością od 6 lat. W dodatku ruszyły wreszcie kulejące w 2016 roku inwestycje, uruchomione przez środki unijne i samorządy. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku rosły dwucyfrowo.

Według NBP w bieżącym roku PKB Polski zwiększy się o 4,2 proc. wobec wzrostu w 2017 roku o 4,6 proc. To także wyższy poziom niż przewidywała projekcja listopadowa, zgodnie z którą gospodarka miała przybrać 3,6 proc.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu