ZUS jest przygotowany do zmiany przepisów emerytalnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-06-2017,10:20 Aktualizacja: 08-06-2017,10:42
A A A

Zadania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na rzecz klientów są i będą wykonywane - zapewnił Radosław Milczarski z Biura Prasowego ZUS. Poinformował, że w firmie trwają rozmowy ze związkami zawodowymi, dotyczące podwyżek płac.

Odniósł się w ten sposób do informacji Nowoczesnej, która zapowiedziała, że zwróci się do Państwowej Inspekcji Pracy o kontrolę we wszystkich oddziałach zakładu. Inspekcja miałaby sprawdzić, czy w ZUS nie dochodzi do łamania praw pracowniczych w związku z realizacją reformy dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego.  

Waloryzacja emerytur i rent, emerytury, renty, świadczenia, rząd

Emerytury i renty mają ponownie wzrosnąć w 2018 roku

Marcowa waloryzacja emerytur i rent ma wynieść w 2018 roku przynajmniej 2,4 proc. tegorocznych świadczeń - proponuje rząd w stanowisku dla Rady Dialogu Społecznego. Propozycję przedstawi Radzie wraz z innymi założeniami budżetu na przyszły rok....

- Wszystkie zadania ZUS na rzecz klientów są i będą wykonywane bez przeszkód, w tym oczywiście obsługa przyjmowania wniosków emerytalnych - zapewnił Milczarski w imieniu zakładu.

- Jesteśmy w pełni przygotowani do październikowej zmiany przepisów emerytalnych. ZUS przygotowując się do operacji obniżenia wieku emerytalnego optymalizuje obsługę klientów, mamy harmonogram całej operacji, a także zabezpieczone środki finansowe i organizacyjne na ten cel - podkreślił.

Dodał, że w zakładzie trwają obecnie negocjacje płacowe ze związkami zawodowymi, które domagają się 700 zł podwyżki.

- Zarząd ZUS otrzymał 26 maja wystąpienie z żądaniami od organizacji związkowych w trybie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Ze względu na brak możliwości spełnienia wszystkich postulatów - w tym postulat podwyżki 700 zł do końca roku, który jest nie do udźwignięcia ze względów budżetowych, doszło do formalnego wszczęcia sporu zbiorowego - poinformował.

zus, średnia płaca, podwyżka płacy

121 mln zł na podwyżki dla pracowników ZUS

ZUS dostanie 121 mln zł na podwyżki dla pracowników - wynika z projektu budżetu na 2016 r. Według członka zarządu ZUS Pawła Jaroszka, średnio będzie to 100 zł na rękę. Jego zdaniem zarobki w ZUS nie są konkurencyjne wobec tego, co...

Milczarski podkreślił, że jeśli chodzi o postulaty dotyczące wzrostu wynagrodzeń zarząd nie ma wątpliwości, że nie są one wysokie i pracownicy zasługują na to, by je podnieść. - Zarząd ZUS może jednak poruszać się w ramach tego budżetu, który otrzymuje, co oznacza, że podwyżki są możliwe dzięki wygospodarowaniu w nim środków - poinformował.

Tłumaczył, że wejście w spór zbiorowy nie oznacza natychmiastowej eskalacji.

Zaznaczył, że nie jest to pierwszy pierwsza sytuacja, w której związki zgodnie z prawem weszły w taki spór z pracodawcą.

ZUS zatrudnia ponad 40 tys. osób w centrali i 43 oddziałach na terenie całego kraju.

1 października wejdą w życie przepisy umożliwiające przejście na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement