"Ziarno" nie płaci za ziarno. Rolnicy czekają na miliony

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk, em) | redakcja@agropolska.pl
12-12-2019,13:50 Aktualizacja: 12-12-2019,15:08
A A A

Około tysiąca rolników czeka na wypłatę 20 milionów złotych za sprzedane zboża. Za ziarno nie płaci firma... "Ziarno" z gminy Zławieś Wielka (woj. kujawsko-pomorskie).

Sprawa zdominowała spotkanie rolników z Janem Krzysztofem Ardanowskim, ministrem rolnictwa w Przysieku. Szef resortu przyjechał tam na zaproszenie Kujawsko- Pomorskiej Izby Rolniczej - informuje Radio Pomorza i Kujaw.

sprzedaż mięsa ostrzykniętego wodą, Sąd Okręgowy w Lublinie, handel mięsem, bezpieczeństwo żywności

Zapadł wyrok za sprzedaż oszukanego mięsa

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie zapadł wyrok w sprawie sprzedaży zafałszowanego, ostrzykniętego wodą mięsa. Jeden z oskarżonych przedsiębiorców został skazany na karę więzienia w zawieszeniu. O procesie toczącym się od listopada 2018 r....

Polityk obiecał pomoc poszkodowanym gospodarzom. - Takich firm jest, niestety, więcej, często uciekają w upadłość, sprzedają to, co kupili od rolników, nie płacą im, później się okazuje, że nie ma żadnego majątku, albo jest rozpisany na rodzinę i tak dalej - stwierdził.

- Najgorsze jest to, że nikt nie wie, ilu rolników ta firma naciągnęła, jakie są jej zobowiązania wobec tych, których zboże sprzedała, bo tego zboża już w magazynach nie ma. To jest skandal, tym bardziej, że to rolnicy firmę założyli, czyli rolnicy oszukali rolników. Ja mogę pomóc i taką deklarację złożyłem. Tym ludziom już ufać nie można, skoro nie poradzili sobie i oszukali tylu rolników - dodał minister.

Ardanowski zapowiada, że jeżeli pojawi się ktoś, kto kupiłby firmę "Ziarno" i przejąłby przynajmniej część jej zobowiązań wobec rolników, może liczyć na pomoc gwarantowaną przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Wyjaśnił, że chodzi o poręczenie kredytowe, bądź o dokapitalizowanie.

- Natomiast nie będziemy pomagać tej złodziejskiej firmie, która już się, moim zdaniem, nie wydźwignie. Izba Rolnicza ma obowiązek zorganizować rolników, zebrać wszystkich, którym firma nie zapłaciła, których oszukała, po to żeby również przez prokuraturę, sąd, ewentualnie syndyka występować - powiedział szef resortu rolnictwa na antenie Radia PiK.
 

źródło: Radio Pomorza i Kujaw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement
Advertisement