Zgnilec amerykański spustoszył pasiekę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
26-04-2018,16:05 Aktualizacja: 26-04-2018,16:39
A A A

W jednej z pasiek w Przedborowie (gmina Mikstat, woj. wielkopolskie) stwierdzono ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół. Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył już teren zapowietrzony w promieniu 6 kilometrów od miejsca zakażenia.

Wystąpienie tej choroby zakaźnej, podlegającej obowiązkowi zwalczania z urzędu, stwierdzono na podstawie objawów klinicznych czerwia w zakażonej pasiece oraz wyników badań laboratoryjnych pobranych próbek - informuje Radio SUD.

zaprawy neonikotynoidowe, uprawa rzepaku, rzepak, ochrona pszczół, zbigniew babalski

Polska za zakazem stosowania zapraw neonikotynoidowych w uprawie rzepaku

Polska opowiada się za zakazem stosowania zapraw neonikotynoidowych w uprawie rzepaku - poinformował Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa. W piątek ma głosować w tej sprawie Komisja Europejska. - W Polsce będzie obowiązywał zakaz stosowania...

Według wstępnych szacunków padło ponad 2 tysiące pszczół.

- Zostało wydane rozporządzenie w sprawie okręgu zapowietrzonego w promieniu sześciu kilometrów od pasieczyska. Tam będzie sprawdzany stan zdrowotny pasiek, czy w jakiejś sąsiedniej nie ma objawów wskazujących na tę chorobę - mówi Krzysztof Lamek, powiatowy lekarz weterynarii.

- W samym pasieczysku zostanie przeprowadzona weryfikacja, jaki sprzęt musi zostać zniszczony, jaki poddany dezynfekcji i czyszczeniu. W ciągu sześciu tygodni od wykonania przeglądu w okręgu zapowietrzonym, jeżeli nie pojawią się żadne zgłoszenia podejrzenia wystąpienia choroby, to nakazy zostaną zdjęte - dodaje.

W wyznaczonym okresie pszczoły nie mogą być wywożone poza teren zapowietrzony, ani wwożone w jego granice - podaje na koniec stacja.
 

źródło: Radio SUD

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu