Zatrudnienie i wynagrodzenia wyższe niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2017,11:25 Aktualizacja: 19-01-2017,12:41
A A A

W grudniu 2016 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3,1 proc., a przeciętne wynagrodzenie brutto o 2,7 proc. - podał GUS. Eksperci zwracają uwagę na rozczarowujący wzrost średnich wynagrodzeń.

W minionym miesiącu Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu było wyższe o 3,1 proc. niż rok wcześniej i wyniosło 5 mln 798,9 tys. osób. Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 2,7 proc. do 4 tys. 635,77 zł. Ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP szacowali, że w grudniu wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosną o 3,8 proc.

przedsiębiorstwa, firmy, zatrudnienie, wynagrodzenie, nbp

W przedsiębiorstwach rośnie sprzedaż i zatrudnienie

W drugim kwartale 2016 roku w polskich przedsiębiorstwach wzrosła dynamika sprzedaży, zwiększyło się tempo zysków oraz zatrudnienie. Nadal jednak spadają nakłady inwestycyjne - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Narodowego Banku...

Eksperci PKO BP zauważyli, że "rozczarowanie dynamiką płac w końcu roku mogło mieć związek wysoką zmiennością dynamiki na przełomie roku (wypłaty premii). Ich zdaniem w 2017 r. płace wzrosną o 5,7 proc.  

Podobnie ocenili dane GUS eksperci BZ WBK, którzy napisali, że "wzrost płac mocno rozczarował", zwalniając do 2,7 proc. rok do roku, czyli najniższego poziomu od połowy 2015 r.  

Analitycy Pekao "winą" za obniżenie grudniowej dynamiki płac także obarczyli zawieszenie premii w górnictwie. "Naszym zdaniem spowolnienie wzrostu płac w grudniu związane jest głównie z pogłębieniem się dynamiki spadkowej w sektorze górniczym w konsekwencji ograniczeń w wypłatach premii w największych spółkach górniczych" - przekonują.

Eksperci Raiffeisen Bank Polska piszą w komentarzu o "lekkim rozczarowaniu", a w kolejnych miesiącach nie oczekują "dalszego obniżania dynamiki płac".

Zdaniem Krzysztofa Inglota z Work Service, agencji pracy, dane z końca roku potwierdzają, że w Polsce wzrasta popyt na pracowników, ale wyraźniejszy wzrost płac jest jeszcze przed nami.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu