Zakłady przetwórcze, a później sieć handlowa w holdingu spożywczym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-03-2022,11:40 Aktualizacja: 23-03-2022,11:47
A A A

Będziemy chcieli nabywać w różnych miejscach zakłady przetwórcze, ale myślę, że również przyjdzie czas na sieć handlową - mówi Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa pytany o holding spożywczy. Dodał, że powinien działać w pierwszym półroczu br.

- Polski holding spożywczy w tej chwili będziemy finalizować - pewnie w przyszłym tygodniu będzie przekazanie spółek, które wejdą do niego ze strony Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - powiedział szef resortu.

Polski Holding Spożywczy, Henryk Kowalczyk, KSC, Krajowa Spółka Cukrowa

Polski Holding Spożywczy powinien powstać do czerwca

Do czerwca powinien powstać Polski Holding Spożywczy. Prace nad jego utworzeniem przyspieszyły - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. - W tej chwili trwa końcówka wycen firm, które do holdingu wchodzą, na czele z Krajową...

Dodał, że w ciągu kilku tygodni powinna powstać już formalnie ta grupa spożywcza. Przyznał, że ostatnio było o holdingu ciszej, bo trwały wyceny wszystkich spółek. - Zgodnie z deklaracją w pierwszym półroczu tego roku ten holding powinien funkcjonować - wskazał.

Pytany o sklepy holdingu Kowalczyk wyjaśnił, że pierwsze z nich trzeba nabyć. - W tej chwili skupiamy się na tych podmiotach gospodarczych, które są w holdingu, czyli spółkach strategicznych rolnych - powiedział. Wskazał na Krajową Spółkę Cukrową i magazyny zbożowe Elewarr. - Będziemy chcieli nabywać w różnych miejscach zakłady przetwórcze, bo to jest niezwykle istotne, ale myślę, że również przyjdzie czas na sieć handlową - wskazał wicepremier.

W listopadzie ub.r. Kowalczyk oraz Jacek Sasin, szef resortu aktywów państwowych podpisali umowę o współpracy przy tworzeniu holdingu spożywczego. Ma reprezentować interesy rolników, m.in. przeciwdziałając zmowom cenowym.

Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji, polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa. Ponadto, Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

W skład holdingu mają wejść spółki takie jak: Elewarr, Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE