Za rozwój obszarów wiejskich będzie odpowiedzialny cały rząd

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-08-2016,16:20 Aktualizacja: 03-08-2016,16:40
A A A

Ruszają konsultacje Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie rozwoju obszarów wiejskich; po raz pierwszy cały rząd bierze odpowiedzialność za rozwój obszarów wiejskich - poinformował w środę minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Chodzi o przygotowaną przez kilka zespołów międzyresortowych "Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" (SOR). Dokument został w końcu lipca opublikowany na stronie Ministerstwa Rozwoju.

żniwa, ceny zbóż, PSL, PiS, Mirosław Maliszewski, ceny skupu owoców

PSL: rolnicy cierpią przez nieudolne rządy PiS

Większość produktów rolniczych trafiających na rynek - jak żyto czy wiśnie - ma niskie ceny skupu, jednak resort rolnictwa nie podejmuje interwencji - uważają ludowcy. Według posła Mirosława Maliszewskiego, rolnicy "cierpią przez...
Strategia ma realizować ogłoszony w lutym Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (tzw. plan Morawieckiego). Jego celem - według zapowiedzi rządu - jest uwolnienie potencjału rozwojowego Polski i podniesienie jakości życia Polaków.

- Apelujemy do różnych organizacji funkcjonujących w rolnictwie, żeby ten temat przez te dwa miesiące, w których trwają konsultacje, przedyskutować. Wnioski, które wypłyną z tej dyskusji mają szansę być uwzględnione w dokumencie, który w październiku rząd ma przyjąć - powiedział minister na konferencji prasowej.

- Po raz pierwszy za rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich odpowiedzialność bierze cały rząd - zaznaczył Jurgiel.

świnie, trzoda chlewna, ministerstwo rolnictwa, Krzysztof Jurgiel, program rozwoju głównych rynków rolnych w Polsce

Odbudowa pogłowia trzody chlewnej to priorytet resortu rolnictwa

Resort rolnictwa przygotuje program rozwoju głównych rynków rolnych w Polsce do 2020 r. - poinformował szef MRiRW Krzysztof Jurgiel. Jak podkreślił, jednym z wyzwań na rynku wieprzowiny będzie m.in. odbudowa pogłowia trzody chlewnej w...
Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki zaznaczył, że Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zawiera działania dotyczące rozwoju obszarów rolnych. Do procesów prorozwojowych będzie włączony m.in. sektor spożywczy, a także rolnicy jako przedsiębiorcy.

W Strategii m.in. będzie uwzględnione wsparcie dla konkurencyjności gospodarstw rolnych, produkcji żywności wysokiej jakości, promocji branży rolno-spożywczej, wprowadzania innowacyjnych technologii do sektora spożywczego i leśno-drzewnego. A działania w zakresie rozwoju MŚP adresowane są również do producentów i przetwórców rolno-spożywczych.

W Strategii mają być także uwzględnione projekty strategiczne dotyczące rolnictwa i obszarów wiejskich takie jak utworzenie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, Polskiego Narodowego Holdingu Spożywczego, platformy żywnościowej za pomocą której będzie można sprzedawać polskie produkty rolne na świecie, projekty zawarte w Pakcie dla Rolnictwa - wyliczał Zarudzki.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!