Wypadków było mniej, ale zginęło więcej rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-05-2022,8:05 Aktualizacja: 04-05-2022,8:23
A A A

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podsumowała pierwszy kwartał 2022 r. w zakresie wypadków w rolnictwie. Zgłoszono w tym czasie 2940 zdarzeń - o 150 (4,9 proc.) mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Według danych KRUS, decyzje odmowne podjęto wobec 847 spraw, wydając ich o 16 (1,9 proc.) mniej niż w I kwartale ubiegłego roku, a wypłatą jednorazowych odszkodowań zakończono postępowanie wobec 2362 wypadków przy pracy rolniczej, w tym 14 ze skutkiem śmiertelnym.

wypadki w gospodarstwach, wypadki podczas prac polowych, powiat ostrołęcki, Tomasz Żerański

Wypadki na polach. Ranny 12-latek, kobieta straciła palce

Podczas obsiewania pola kobieta doznała poważnego urazu dłoni i straciła dwa palce. Ranny został też 12-letni chłopiec, pomagający przy sadzeniu ziemniaków. Stróże prawa z Ostrołęki (woj. mazowieckie) zostali powiadomieni o wypadku...

Mniej było decyzji przyznających jednorazowe odszkodowania - o 292 (11 proc.), ale przybyło wypadków śmiertelnych o 7. Najwięcej zdarzeń powodujących uszczerbek na zdrowiu odnotowano w grupach:

  • "upadek osób" - 1140 poszkodowanych (48,3 proc. wypadków zakończonych przyznaniem jednorazowego odszkodowania w okresie sprawozdawczym)
  • "pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń" - 300 poszkodowanych (12,7 proc. wypadków)
  • "uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta" - 273 poszkodowanych (11,6 proc. wypadków)
  • "inne zdarzenia" - 235 poszkodowanych (9,9 proc. wypadków)

W większości przypadków (61,6 proc. zdarzeń) orzeczono uszczerbek na zdrowiu nieprzekraczający 5 proc.

wypadki z udziałem dzieci, Leśnica, Bukowina Tatrzańska, Przydworzyce, gmina Magnuszew

Wypadki dzieci na traktorach. Poszkodowani kilkuletni chłopcy

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przyleciał po chłopca, który spadł z ciągnika rolniczego. Dziecko było też w innym traktorze, który zderzył się z samochodem osobowym. Jak podało Radio Kraków, w Leśnicy koło Bukowiny...

Wypadki śmiertelne stanowiły 0,6 proc. wszystkich zakończonych wypłatą świadczeń. Najwięcej takich tragicznych zdarzeń odnotowano w grupie "pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń" - 4 poszkodowanych oraz "przejechanie, uderzenie, pochwycenie przez środek transportu w ruchu" - 3 poszkodowanych.

W pierwszym kwartale zgłoszono 61 wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej, czyli o 11 (15,3 proc.) mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wydano 16 decyzji odmownych i 51 przyznających prawo do odszkodowania.

"W porównaniu do I kwartału 2021 roku, liczba decyzji odmownych zmniejszyła się o 16 (50 proc.), a decyzji przyznających jednorazowe odszkodowanie zmniejszyła o 7 (12,1 proc.). U większości rolników (48 osób) rozpoznano choroby zakaźne (głównie boreliozę) oraz 3 przypadki schorzeń układu ruchu, wywołane sposobem wykonywania pracy" - przekazała Kasa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement