Wybory do izb rolniczych 28 lipca. Prezes KRIR nie widzi problemu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@apra.pl
08-05-2019,10:10 Aktualizacja: 08-05-2019,10:17
A A A

Rolnicy narzekają, że tegoroczne wybory do izb rolniczych odbędą się w środku żniw, a więc frekwencja znowu nie przekroczy kilku procent. Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych nie podziela tych obaw i zachęca do głosowania.

"Robimy wszystko aby przekazać jak najwięcej informacji o wyborach o roli izb o jej różnicach od związków zawodowych poprzez media i spotkaniach w całym kraju a co z tego wyjdzie zobaczymy" - napisał na Twitterze Szmulewicz w odpowiedzi na krytykę lipcowego terminu.

KRIR, wybory do izb rolniczych, Krajowa Rada Izb Rolniczych, samorząd rolniczy

Ardanowski murem za izbami rolniczymi

Izby rolnicze jako jedyna organizacja reprezentują wszystkich polskich rolników, a w wyborach do izb, które odbędą się pod koniec lipca powinni być wybrani najlepsi fachowcy - uważa minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof...

Dyskusja wywiązała się po publikacji naszego tekstu "Ardanowski murem za izbami rolniczymi". To właśnie w twitterowych komentarzach pojawiło się mnóstwo negatywnych opinii pod adresem pomysłodawców lipcowego terminu.

Mateusz Kacperkiewicz z AGROunii oskarżył szefa KRIR o to, że ten zatwierdził wybory do izb rolniczych na 28 lipca, czyli "w pełnym sezonie żniwnym". "To jest postawa rolnika? Gdzie logiczne myślenie? Frekwencja będzie na poziomie 0,05%? Może mają się dostać odpowiednie dla Was osoby na które zagłosuje rodzina? Tragedia" - podkreślił Kacperkiewicz. Szmulewicz szybko odpowiedział, że "termin głosuje walne krir".

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych stoi na stanowisku, że każdy termin może być skrytykowany. Przyznał, że pod uwagę był brany także 31 maja, ale ostatecznie postanowiono inaczej.

"Czy my nie przesadzamy że ten termin jest taki zły po pierwsze to jest niedziela u mnie beż względu na pracę rano idzie się do kościoła po drodze można oddać głos a każdy inny termin jak ktoś szuka dziury w całym będzie zły zimą śnieg i mróz wiosną siewy później sianokosy itd." - napisał Wiktor Szmulewicz.

KRIR, wybory do izb rolniczych, Krajowa Rada Izb Rolniczych, samorząd rolniczy

Wybory do izb rolniczych odbędą się w środku żniw

Każdy kto chce, by poprawiła się jakość życia i pracy rolników w Polsce, powinien wziąć odpowiedzialność za to dążenie do poprawy stanu rzeczy. Odbywa się to właśnie przez udział w wyborach - podkreśla Krajowa Rada Izb Rolniczych. Chodzi...

Marek Studziński z AGROunii podkreślił, że wybory zaplanowane na 28 lipca to "celowa zagrywka, żeby rolnicy się nie angażowali". Wyraził pogląd, że zabraknie chętnych do pracy w komisjach wyborczych. "Kto poświęci cały dzień w czasie żniw na komisje?" - zapytał rolnik.

"Od 3 do 5 osób znaleźć w gminie do komisji bez przesady" - odpowiedział Wiktor Szmulewicz.

Łukasz Pergoł, rolnik z okolic Działdowa zauważył, że 31 maja byłby lepszym terminem, a wybory zorganizowane w lipcu "nie przysporzą sympatii" izbom rolniczym.

Mateusz Szczepaniak, rolnik z AGROunii przyznał, że 28 lipca to fatalna data. "Idealny termin na utrzymanie takiej sytuacji jak mamy w tej chwili, czyli DNO" - napisał.

W wielkiej fali rolniczego oburzenia pojawiły się również głosy z apelem o obywatelską postawę. "Kto będzie chciał to znajdzie czas i zagłosuje nawet w środku żniw. Jako rolnicy też musimy uderzyć się w pierś z powodu naszego lenistwa wyborczego. Co nie zmienia stanu, że krytyczna ocena rolników działalności Izb od szczebla powiatowego po krajówkę jest faktem" - przyznał Robert Nowacki, dyrektor oleckiego oddziału Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!