Ardanowski murem za izbami rolniczymi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Izabela Próchnicka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2019,9:15 Aktualizacja: 07-05-2019,9:43
A A A

Izby rolnicze jako jedyna organizacja reprezentują wszystkich polskich rolników, a w wyborach do izb, które odbędą się pod koniec lipca powinni być wybrani najlepsi fachowcy - uważa minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

W poniedziałek w Białymstoku wziął on udział w konferencji "Rola Izb Rolniczych w kształtowaniu i realizacji polityki rolnej państwa".

Wzięli w niej udział m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, rolnicy z Podlaskiej Izby Rolniczej, przedstawiciele różnych organizacji rolniczych, parlamentarzyści PiS, kandydaci tej partii w wyborach do PE - europoseł Karol Karski i poseł Krzysztof Jurgiel.

KRIR, wybory do izb rolniczych, Krajowa Rada Izb Rolniczych, samorząd rolniczy

Wybory do izb rolniczych odbędą się w środku żniw

Każdy kto chce, by poprawiła się jakość życia i pracy rolników w Polsce, powinien wziąć odpowiedzialność za to dążenie do poprawy stanu rzeczy. Odbywa się to właśnie przez udział w wyborach - podkreśla Krajowa Rada Izb Rolniczych. Chodzi...

To jedna z szesnastu regionalnych konferencji. Będą podsumowane na konferencji ogólnopolskiej, która 28 maja odbędzie się w Warszawie - poinformował były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, inicjator konferencji organizowanej wspólnie z Krajową Radą Izb Rolniczych.

Jurgiel przypomniał, że z końcem maja kończy się obecna kadencja izb rolniczych, trwają też dyskusje o przyszłości tego samorządu rolniczego.

- Myślę, że nowo wybrane izby rolnicze powinny wspólnie z rządem i z parlamentem, z udziałem innych podmiotów powołać taki zespół, który te zmiany przygotuje - powiedział Jurgiel. Zaznaczył, że "nie są to jakieś zasadnicze zmiany". Dodał, że warto wrócić do przedwojennej idei o tym, że zadaniem izb rolniczych jest przygotowanie rolnika do wykonywania zawodu.

pomoc dla zadłużonych gospodarstw, długi rolników, kredyty dla rolników, krir, kowr, arimr

Gdzie ta pomoc dla zadłużonych gospodarstw? KRIR interweniuje

Hucznie ogłaszana ustawa o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne póki co nie działa w praktyce. Niektóre formy pomocy nie są bowiem dostępne dla mających kłopoty rolników. Dużo...
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że izby rolnicze są i powinny być jedyną organizacją, która reprezentuje wszystkich rolników w Polsce - jest to oparte na podstawach prawnych - i mają prawo zabierać głos w ich imieniu.

Wskazał, że obecnie "wielu działaczy chłopskich" występuje przeciwko izbom rolniczym, bo uważają, że "są zbędnym elementem struktury reprezentacji polskiego rolnictwa", ale on tego zdania "nie podziela".

Ardanowski dodał, że nie wszystko co działo się w ostatnich latach w izbach rolniczych mu się podobało. Wskazał na - jak to określił - "ogromne uzależnienie izb rolniczych od PSL-u".

- Natomiast ja uważam, że izby rolnicze powinny być organizacją, która przede wszystkim (...) reprezentuje obiektywnie, dysponując dużą wiedzą, reprezentuje mieszkańców wsi, w szczególności rolników. To jest ważniejsze niż klejenie się do jakiejś opcji politycznej - mówił do uczestników konferencji Ardanowski.

rekultywacja stawów karpiowych, retencja, budowa zbiorników retencyjnych, krir, jan krzysztof ardanowski

KRIR chce pomocy na stawy i zbiorniki retencyjne

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła o zmianę przepisów w zakresie budowy zbiorników retencyjnych do powierzchni 1 ha oraz o uwzględnienie rekultywacji stawów karpiowych w programie "Rybactwo i Morze" na lata...
Minister powiedział, że zależałoby mu na tym, aby podczas lipcowych wyborów do izb rolniczych "wieś delegowała najlepszych swoich przedstawicieli, najbardziej kompetentnych, przygotowanych, mających wiedzę nie tylko o własnym gospodarstwie". Mówił także, że chciałby, aby w tych wyborach była duża frekwencja.

Według Ardanowskiego, w dyskusji o przyszłości izb rolniczych trzeba się zdecydować, czy ten samorząd ma konsultować czy współdecydować o przyszłości polityki.

- Ja taką wizję chciałbym zrealizować o przyszłości polityki w Polsce realizowanej jako fragment polityki europejskiej wspieranej polityką narodową - powiedział minister i dodał, że patrząc w ten sposób "kompetencje izb rolniczych będzie należało zwiększyć" i będzie to jedna z głównych idei nowej Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Ardanowski powiedział, że z badań wynika, że rolnicy są obecnie grupą, którą najbardziej opowiada się za obecnością Polski w UE. Dodał, że by Polska była skuteczna w UE, musi mieć w Brukseli szerokie "silne wsparcie", także europosłów.

wiosenne przymrozki, wegetacja roślin, wielkopolska izba rolnicza, ministerstwo rolnictwa

Przymrozki wyprzedzają przepisy. Izba pisze do ministra

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej domaga się zmiany definicji wiosennych przymrozków, określonej w ustawie o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Jest już wystąpienie w tej sprawie do ministra Jana Krzysztofa...

- Dlatego są tak ważne wybory do europarlamentu, żeby tam byli odważni, kompetentni, przygotowani ludzie - mówił i zachęcał do wyboru tych, którzy będą "pilnowali polskich spraw, polskiej racji stanu". Zachęcał do głosowania na kandydatów PiS.

Wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Mirosław Borowski zachęcał do wzięcia udziału w lipcowych wyborach (28 lipca) do izb rolniczych, kandydowania lub zagłosowania na kandydatów do samorządu rolniczego.

Odnosząc się do krytykowanego przez niektórych terminu wyborów, który może wypaść w trakcie żniw, zaznaczył, że "zawsze" może być niekorzystna pora ze względu na kalendarz prac polowych, ale podkreślił, że pozostałe czynności związane z wyborami będą po żniwach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu