Wstępy 2019, czyli Jarmark Koński w Skaryszewie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2019,8:20 Aktualizacja: 11-03-2019,11:27
A A A

Jarmark koński "Wstępy" rozpoczyna się w poniedziałek w Skaryszewie. Władze miasta zapewniają, że robią wszystko, by spełnione były normy dotyczące bezpieczeństwa, transportu i dobrostanu koni. Obrońcy praw zwierząt uważają, że w Skaryszewie nadal odbywa się handel końmi na mięso.

Tradycja organizowania jarmarku końskiego w Skaryszewie sięga prawie 400 lat.

pożary w gospodarstwach, pożar stajni, Węgle-Żukowo, powiat elbląski, Kazimierza Wielka

Strażacy ratowali konie. Stajnia i stodoła poszły z dymem

Siedem zastępów strażaków gasiło budynek pełniący funkcję stajni w jednym z gospodarstw w miejscowości Węgle-Żukowo (pow. elbląski, woj. warmińsko-mazurskie). W Mękarzowicach z dymem poszła stodoła. Po dotarciu na miejsce pierwszego...
Zdaniem burmistrza miasta Dariusza Piątka organizatorzy imprezy robią wszystko, by zmienić wizerunek Skaryszewa, który przez obrońców praw zwierząt postrzegany jest jako miejsce, skąd wywożone są konie na rzeź.

- W tym roku, po raz kolejny stajemy przed wyzwaniem, by sprostać historii i zorganizować imprezę, która przemienia się w Święto Konia - stwierdził burmistrz. Dodał, że organizatorzy starają się, aby Skaryszew stał się symbolem miasta, które traktuje konia z godnością i należytym szacunkiem.

- Chcemy sukcesywnie rozwijać tę imprezę, w tym kierunku, żeby pokazywać wykorzystanie konia w różnych aspektach naszego życia, np. do celów rekreacyjnych czy terapeutycznych - zaznaczył Piątek.

Dodał, że od kilku lat sukcesywnie wprowadzane są rozwiązania, które sugerują organizacje broniące praw zwierząt.

wypadek, policja, lubelskie, gmina Stary Zamość

Śmiertelny wypadek. Koń przygniótł woźnicę?

Do tragicznego wypadku podczas transportu drewna saniami doszło 21 grudnia w gminie Stary Zamość (pow. zamojski, woj. lubelskie). 57-letni mężczyzna prawdopodobnie został przygnieciony przez zaprzęgniętego do sań konia. Ten mieszkaniec gm. Stary...

W tym roku m.in. wspólnie z Fundacją Animal Welfare przeprowadzono szkolenia dla wszystkich służb dotyczące wymogów, jakie powinien spełniać transport koni. Przygotowano także rampy wyładowcze przystosowane do różnych wysokości pojazdów.

- Wspólnie ze wszystkimi służbami będziemy dbali o dobrostan zwierząt, żeby były właściwie transportowane, wystawiane, aby spełnione zostały wszelkie standardy wynikające z przepisów dotyczących organizacji tego typu imprez - zaznaczył Piątek.

Od kilku lat ma jarmarku w Skaryszewie obecni są obrońcy praw zwierząt, którzy przyglądają się handlowi końmi i wykupują te zwierzęta, które mogą być sprzedane na mięso. - Mimo że na targu poprawiły się warunki handlu zwierzętami, to nadal głównym problemem jest to, że wiele koni sprzedawana jest na rzeź - podkreśla prezes Fundacji "Tara - Schronisko dla Zwierząt" Scarlett Szyłogalis.

Organizatorzy jarmarku bronią się, że nie mają wpływu na to, kto kupuje konie i w jakim celu. W Polsce koń uważany jest za zwierzę hodowlane, a nie towarzyszące człowiekowi. Konie znajdują się na liście zwierząt rzeźnych. Obrońcy praw zwierząt od lat walczą o zmianę prawa.

skaryszewo, jarmark konny, wstępy, konie, handel końmi, Barbara du Chateau

Sąd zakazał manifestacji w Skaryszewie. Mogło być zbyt niebezpiecznie

Manifestacja obrońców praw zwierząt na jarmarku końskim w Skaryszewie mogła zagrażać bezpieczeństwu uczestników jarmarku - wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie, który uchylił zażalenie obrońców na decyzję sądu w...
Skaryszewskie "Wstępy" mają charakter festynu ludowego. Towarzyszą im występy kapel ludowych i pokazy koni.

Na głównym trakcie, zwanym Aleją Twórców Ludowych, zaopatrzyć się można we wszystko to, co potrzebne do utrzymania konia: akcesoria rymarskie, uprzęże, zaprzęgi, a także bryczki, odzież. Na głównym trakcie, zwanym Aleją Twórców Ludowych sprzedawane są wyroby z wikliny, gliniane naczynia i rzeźby ludowe. Sprzedawcy oferują także produkty regionalne: miody, sery i chleby.

Od sześciu lat "Wstępom" towarzyszy Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Prezentowane są konie rasy wielkopolskiej, śląskiej, szlacheckiej i zimnokrwistej. Wystawa organizowana jest wspólnie z Polskim Związkiem Hodowców Koni.

Przywilej targowy nadany został Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 r. Początkowo był to zwykły jarmark płodów rolnych. Koński charakter targów ukształtował się 100 lat później. Rozkwit końskich targów nastąpił w drugiej połowie XIX wieku. Nazwa "Wstępy" - pochodzi od pierwszego, czyli wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu, kiedy zwyczajowo zaczyna się jarmark.

Wstępy – Skaryszewski Jarmark Koński, Święto Koni w Skarszewie 2019

 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!