Wraca mróz i śnieg. Radykalna zmiana pogody w całym kraju

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: IMGW-PIB, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2018,9:45 Aktualizacja: 14-03-2018,10:22
A A A

W ostatnich dniach w Polsce utrzymywała się wiosenna pogoda. Z południowego zachodu i południa napływało nad nasz kraj ciepłe powietrze polarne morskie. Temperatura maksymalna prawie w całej Polsce, oprócz północnego wschodu, przekraczała 10°C.

W niedzielę (11.03) i poniedziałek (12.03) w województwach centralnych i południowych była wyższa od 15°C, miejscami na południu kraju osiągając 18°C.

Tak wysoką temperaturę pokazywały termometry między innymi w Jeleniej Górze i Tarnowie.   

test przezimowania, pszenżyto ozime

Test przezimowania zbóż na północnym wschodzie Polski

W ostatnich dniach temperatura znacznie poszybowała w górę z -20°C do +5°C. To najwyższa pora, aby sprawdzić jak mają się rośliny po srogiej zimie. Pomimo nadejścia ocieplenia w dalszym ciągu gleba jest jeszcze zmarznięta, jedynie...
Od wtorku cyrkulacja nad Polską zaczęła się zmieniać, napływa chłodniejsze powietrze i już dziś na północy kraju miejscami pojawią się opady deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. W nocy (ze środy na czwartek) deszcz ze śniegiem może padać w wielu rejonach kraju.

Z każdym dniem będzie coraz chłodniej, a radykalnie pogoda zmieni się od piątku. Znad Morza Barentsa napłynie mroźne arktyczne powietrze. Na północy i północnym wschodzie kraju zacznie padać śnieg, temperatura znacznie obniży się - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w komunikacie.

W sobotę i niedzielę powróci prawdziwa zima. Mroźne powietrze dotrze do nas znad Syberii. W nocy w województwach północno-wschodnich i w kotlinach górskich temperatura spadnie poniżej -10°C, na pozostałym obszarze kraju mróz będzie trochę lżejszy.

mapa, Polska

Stan plantacji ozimych na tle aktualnych warunków atmosferycznych

Pogodna od dobrych kilku miesięcy nie rozpieszcza rolników. Żniwa w 2017 roku w większości terenów Polski były wyjątkowo długie i trudne - opady deszczu uniemożliwiały wykonanie zbioru zbóż, rzepaku czy kukurydzy. Wielu...
Ujemna temperatura powietrza  utrzymywać się będzie także w ciągu dnia, tylko na północnym zachodzie temperatura maksymalna nieznacznie przekroczy 0°C.

W całym kraju wystąpią opady śniegu, miejscami, szczególnie na południu, mogą one być intensywne. Silny i porywisty północny wiatr potęgować będzie odczucie  chłodu.

Anna Nemec, synoptyk IMGW-PIB podkreśla, że być może powrót zimy w połowie marca będzie tylko "epizodem".

Nie jest to jednak wcale pewne, bo z innych prognoz wynika, że tegoroczna Wielkanoc (1 i 2 kwietnia) może być mroźna oraz śnieżna.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement