Wojsko może być włączone do zwalczania ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-10-2016,8:15 Aktualizacja: 28-10-2016,8:44
A A A

O włączenie wojska do akcji zwalczania afrykańskiego pomoru świń wystąpiło z wnioskiem do MON pięciu wojewodów. W resorcie rolnictwa odbyło się kolejne posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. ASF.

O włączenie do akcji sił zbrojnych wystąpili wojewodowie: podlaski, mazowiecki, lubelski, warmińsko-mazurski i podkarpacki. Wojsko prowadzi również działania mające na celu oszacowanie liczby dzików na terenach poligonów - poinformowało w komunikacie biuro prasowe ministerstwa rolnictwa.

asf, kolejne przypadki, dziki

ASF - wykryto kolejne cztery przypadki u dzików

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu kolejnych czterech przypadków ASF u dzików w Polsce. W sumie odnotowano sto dziewiętnaście przypadków wystąpienia wirusa u dzików oraz 23 ogniska tej choroby u...

Zdecydowano, że w obszarze przygranicznym dziki powinny być całkowicie wybite, najdalej do końca 2016 r. Prowadzona jest redukcja populacji dzików w pięciu granicznych województwach: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego.

Aby przeprowadzić odstrzał dzików na obszarach objętych ograniczeniami Inspekcja Weterynaryjna i lokalne koła łowieckie dokonują zakupów chłodni do przetrzymywania tusz odstrzelonych dzików na czas wykonania badania laboratoryjnego w kierunku ASF. W sumie w województwie podlaskim, mazowieckim i lubelskim znajdują się 133 chłodnie.

Podczas posiedzenia zapowiedziano, że w pierwszej połowie listopada zostanie przygotowany raport z inwentaryzacji dzików. Liczeniem dzików zajmują się leśnicy, myśliwi oraz wojsko. Działania te połączone są z poszukiwaniem padłych sztuk. W akcji tej uczestniczą także funkcjonariusze Służb Granicznych.

Zapotrzebowanie na produkty pozyskane (w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) zgłosiło do tej pory 5 instytucji. Chodzi o zakup konserw wyprodukowanych z przerobionych zdrowych świń pochodzących ze strefy z ograniczeniami.
dzik

W związku z ASF ruszyła inwentaryzacja dzików

Blisko 35 tys. osób rozpoczęło na terenie całej Polski inwentaryzację dzików, prace mają zakończyć się za dwa tygodnie - informuje resort środowiska. Liczenie dzików ma związek z doniesieniami o przypadkach występowania...

W komunikacie biura prasowego ministerstwa rolnictwa poinformowano, że nadal "prowadzone są śledztwa, a także inne postępowania dotyczące rozprzestrzenia się wirusa afrykańskiego pomoru świń. W toku prowadzonych czynności zabezpieczane są dokumentacje dotyczące gospodarstw, w których stwierdzono ASF. Wykonanych jest również szereg czynności procesowych z osobami mającymi bezpośredni związek z wystąpieniem choroby".

Podczas spotkania zespołu podjęta została decyzja o powołaniu Zespołu Ekspertów do spraw zagrożeń ASF, w skład którego powinni wejść naukowcy i specjaliści z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Instytutu Ekspertyz Sądowych, Instytutu Genetyki Sądowej oraz Instytutu Genetyki Człowieka.

Chodzi o zintensyfikowanie badań naukowych nad ASF. Według naukowców, z przyczyn administracyjnych i epidemiologicznych leczenie ASF jest wykluczone.

Natomiast obecny stan światowych badań naukowych daje możliwość rozpoczęcia badań nad możliwością opracowania konstruktów genetycznych, które potencjalnie, w przyszłości mogą być wykorzystane do stworzenia szczepionki.
asf, dziki, przypadek asf, padlina

ASF. Padłe dziki są groźniejsze od żywych

Martwe dziki są dużo bardziej niebezpieczne niż żywe. Dlatego wyszukiwanie i zbieranie padłych sztuk jest obecnie najważniejszą czynnością związaną ze zwalczaniem ASF. Im szybciej zwłoki zostaną znalezione tym mniej będzie źródeł wirusa. -...

Prace rozpoczęły już naukowe ośrodki holenderskie i brytyjskie, a także Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach. Jednak - jak zaznaczają naukowcy - proces może być długotrwały. Prace nad próbami stworzenia skutecznej szczepionki trwają od początku lat 70 ub. wieku.

W opinii ekspertów, "jedynym, skutecznym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa w Polsce jest wdrażanie, przestrzeganie i egzekwowanie zasad bioasekuracji, identyfikacja zwierząt, a przede wszystkim efektywne prowadzenie monitoringu czynnego (odstrzał) i biernego (efektywne poszukiwanie padłych sztuk) dzików, które mogą pozostawać efektywnym wektorem wirusa w środowisku".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu