Wojciechowski: zachowanie małych gospodarstw jest kluczowe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-05-2022,12:30 Aktualizacja: 30-05-2022,12:33
A A A

W obliczu wyzwań, przed którymi stoi dziś świat, zachowanie małych i średnich gospodarstw rolnych jest kluczowe - przekonuje Janusz Wojciechowski, komisarz do spraw rolnictwa Komisji Europejskiej.

Polityk wziął udział w XIV Targach Żywności Tradycyjnej "Festiwal Podkarpackich Smaków" w Górnie. Jak przypomniał, małe gospodarstwa o powierzchni do 2 hektarów, zajmują w świecie 12 proc. ziemi rolnej i dostarczają światu 35 proc. żywności.

eksport żywności, Marcin Wroński, KOWR, produkty rolno-spożywcze

Eksport polskiej żywności bije kolejne rekordy

W pierwszym kwartale br. polski eksport towarów rolno-spożywczych osiągnął 10,2 mld euro i był o 16,2 proc. wyższy rok do roku. W strukturze wywozu dominowało mięso - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Podobnie jak w...

- Tu, na Podkarpaciu, jest wielki skarb, wielki potencjał małych i średnich gospodarstw rodzinnych. W obliczu wyzwań, przed którymi stoi dziś świat, zachowanie małych gospodarstw jest kluczowe. Gdyby te małe gospodarstwa zlikwidować, tę ziemię włączyć do wielkich gospodarstw, to nie byłoby 35 proc. żywności. Najpewniej nie byłoby nawet 12 proc. - ocenił Wojciechowski.

Przypomniał, że w Polsce najmniejsze gospodarstwa rolne są na Podkarpaciu i w Małopolsce. Przyznał zarazem, że w Europie wielu ludzi mówi, że małe gospodarstwa są niewydajne i mało efektywne. - Tu, na Podkarpaciu, mówicie co innego (...). Jest tutaj znakomita strategia regionalna rozwoju rolnictwa podkarpackiego (...) To jest najwłaściwszy kierunek, żeby zachować potencjał małych i średnich gospodarstw rodzinnych - dodał.

Komisarz poinformował, że Polska otrzyma z UE w latach 2021-2027 ok. 150 mld zł na rolnictwo. - Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest 14,5 mln ziemi rolnej, to jest ponad 10 tys. zł na każdy statystyczny hektar i ponad 120 tys. zł na gospodarstwo - wyjaśnił. Zaznaczył, że w całej UE zlikwidowanych zostało 4 mln gospodarstw. - Było 14 mln, jest 10 mln. Tempo znikania to było 1000 gospodarstw dziennie. Ten proces trzeba zatrzymać - stwierdził.

Polityk powiedział też, że z 150 mld zł, które polskie rolnictwo ma otrzymać w ramach wsparcia z Unii Europejskiej, 10 proc. ma zostać przeznaczone dla małych i średnich gospodarstw. - Państwo decyduje, które gospodarstwa uzna za małe i średnie. Polska zaproponowała do 30 hektarów, to jest rozsądna propozycja i te gospodarstwa dostaną po prostu więcej - wyjaśnił.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu