Winnice pod kontrolą. Jest coraz lepiej z jakością

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-10-2021,8:00 Aktualizacja: 08-10-2021,12:12
A A A

Inspektorzy ochrony roślin i nasiennictwa zakończyli tegoroczne kontrole upraw winorośli w województwie kujawsko-pomorskim. Prowadzone były w oparciu o przepisy Ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina.
 
Jak podkreśla w posumowaniu Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy, kontroli podlegają producenci wyrabiający wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli, wpisani do ewidencji prowadzonej przez dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Leszek Szczęch, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy, winobranie, Podkarpacie

Winobranie może być wyjątkowo krótkie

Na Podkarpaciu prognozowana niesprzyjająca pogoda może zakończyć tegoroczne winobranie na początku przyszłego tygodnia - uważa Leszek Szczęch, prezes Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy. - Jeżeli sprawdzą się aktualne prognozy pogody, to...

Na terenie województwa położonych jest 9 winnic o łącznej powierzchni 11,78 ha, w których uprawiane są 34 odmiany winorośli, m.in.: Solaris, Seyval Blanc, Muscaris, Cabernet Cortis, Marechal Foch.

"W roku bieżącym kontrolą objęto 7 winnic o powierzchni 8,53 ha. Miała na celu sprawdzenie zgodności wpisu do ww. ewidencji KOWR ze stanem faktycznym i dotyczyła weryfikacji lokalizacji uprawy winorośli, nazw odmian, powierzchni upraw poszczególnych odmian oraz sprawdzenia, czy uprawiane odmiany winorośli spełniają wymagania określone w przepisach prawa. Należy podkreślić, że odmiany: Noah, Othello, Isabelle, Jacquez, Clinton i Herbemont nie są dozwolone do sadzenia w celu produkcji wina" - zaznaczył WIORiN.

Inspektorzy podkreślają, że w toku produkcji wina istotą rolę odgrywa spełnienie wymogów już przy zakładaniu nowych winnic, w trakcie którego należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • pochodzenie materiału rozmnożeniowego winorośli użytego do założenia plantacji (zakup u podmiotów uprawnionych do prowadzenia obrotu tym materiałem)
  • zaopatrzenie sadzonek winorośli w paszport roślin, co gwarantuje, że są wolne od agrofagów kwarantannowych i regulowanych agrofagów niekwarantannowych, a także spełniają określone w przepisach wymagania jakościowe i zdrowotnościowe.

"Obserwujemy, że z roku na rok przybywa nowych winnic, które spełniają wymogi, co wpływa na wzrost produkcji oraz jakość produkowanego w Polsce wina" - podsumował Inspektorat.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement