Wieś się rozwija, ale wciąż potrzebuje wsparcia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2021,8:05 Aktualizacja: 20-09-2021,8:08
A A A

Dzięki trudowi rolników mamy w Polsce zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe - wskazał podczas dożynek prezydent Andrzej Duda. - Wieś jest w coraz lepszej sytuacji, ale potrzebne jest jeszcze więcej troski i działania, by wspomagać rolników - mówił.

Podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Duda dziękował rolnikom za to, że przyjechali na dożynki do Warszawy ze wszystkich regionów Polski.

grzegorz puda, sejm, wotum nieufności

Minister zapewnia. Polska wieś będzie nowoczesna i bezpieczna

Polska wieś będzie nowoczesna, będzie bezpieczna, ale jednocześnie pozostanie bastionem wartości, takich jak tradycja, kultura, rodzina, wiara i patriotyzm - mówił w czwartek w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. Sejm...

Podkreślał także wkład mieszkańców wsi w obronę kraju w przeszłości. Dziękował też rolnikom, którzy oddali na niego głos w wyborach prezydenckich i zapewniał o współpracy z ministrem rolnictwa na rzecz polskiej wsi.

- Rolnik musi mieć pewność, że będzie mógł przetrwać. (…) Zdarza się, że przyjdzie grad, powódź, huragan zniszczy plony, zniszczy gospodarstwo, zabierze, bardzo często dorobek wielu lat ciężkiej pracy. Wtedy potrzebny jest system wsparcia - mówił prezydent, wymieniając m.in. system ubezpieczeń i pomoc.

- Chciałbym, żebyśmy zapewnili rolnikowi spokojną możliwość pracy, planowania, realizowania zamierzeń. Pan minister zapowiedział stworzenie kodeksu rolnego. Mam nadzieję, że będą to dobre rozwiązania dla rolników - dodał.

Duda stwierdził, że polska wieś jest w coraz lepszym stanie, sytuacja się poprawia, ale potrzeba jeszcze więcej troski, więcej działania, by wspomagać rolników. - Wszystkie branże rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. To niezmiernie ważne. Chciałbym żebyśmy taką politykę realizowali. Obiecuję wszystkim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne - deklarował.

sejm, wotum  nieufności, posiedzzenie sejmu

Sejm nie zgodził się na odwołanie ministra rolnictwa

Sejm odrzucił w czwartek późnym wieczorem wniosek PSL o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy. Za wyrażeniem wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi opowiedziało się 214...

Grzegorz Puda, minister rolnictwa ocenił, że Polska rozumie dziś, jak wiele zawdzięcza wsi. Zaznaczał, że bezpieczeństwo żywnościowe, które zapewniają rolnicy, to jeden z filarów suwerenności, dobrobytu.

Szef resortu wskazując na wartości, które utrwalają tożsamość narodową, dziękował rolnikom za to, że wiary i tradycji nigdy nie udało się z wsi wydrzeć. - Nie udało się odebrać jej ani w czasie zaborów, ani w czasie okupacji, ani w czasie komunizmu - zaznaczył. Akcentował, że Polski nie byłoby bez chłopskiego patriotyzmu, bez pracy, bez siły polskiego rolnika. Mówił też m.in. o konieczności odbudowy rodzinnych gospodarstw rolnych.

Obecny na dożynkach Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa zapewnił, że rolnictwo jest ważną częścią europejskiego. Akcentował również kwestię bezpieczeństwa żywnościowego. - W tym trudnym czasie pandemii, kiedy potężny kryzys ogarniał kolejne dziedziny gospodarki (...) nigdzie w Europie, nigdzie w Polsce nie zabrakło żywności - mówił.

polexit, krowa, ue

Polexit uderzyłby w rolników? Nie chodzi tylko o dopłaty

Prezes Prawa i Sprawiedliwości i jednocześnie wicepremier Jarosław Kaczyński zaprzeczył dążeniom do wyjścia przez Polskę z Unii Europejskiej. Wbrew różnym głosom, polexit raczej uderzyłby rolników po kieszeniach. W związku z...

Przypomniał, że wkrótce będą dzielone fundusze unijne na polskie rolnictwo. - 150 mld zł na najbliższe 7 lat (...), ponad 10 tys. zł na statystyczny hektar polskiej ziemi (...) i prawie 120 tys. zł na każde polskie gospodarstwo - mówił. Wskazał, że mądry i sprawiedliwy podział tych funduszy to zadania na najbliższe tygodnie, najbliższe miesiące.

Jak zaznaczył głównym celem unijnej reformy jest zdecydowanie większe wsparcie dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych, które były dotąd zaniedbane. - W Europie w ciągu jednej dekady 4 mln takich gospodarstw zniknęło, nie były w stanie wytrwać konkurencji z rolnictwem zamieniającym się w przemysł - powiedział.

Zadeklarował, że w ramach reformy UE będzie zdecydowanie więcej wsparcia dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych - poprzez m.in. płatności redystrybucyjne, ekoprogramy, rolnictwo ekologiczne.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement