Wielkie polowanie na dziki. Ma zostać 0,1 osobnika na kilometr kwadratowy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2020,12:40 Aktualizacja: 28-02-2020,12:42
A A A

Przez pół roku w woj. lubelskim odstrzelonych ma zostać 5 tys. dzików. Wojewoda zatwierdził plany polowań. Zwrócił się również do MSWiA, aby w działaniach pomagali strażacy, policjanci i strażnicy graniczni.

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Najważniejszym omawianym tematem był właśnie sanitarny odstrzał dzików w ramach walki z ASF - podaje portal lublin112.pl

dzik, wypadek, pomorskie, mazowieckie

Uwaga, dziki na drogach. W jednego uderzył policyjny radiowóz

Mimo odstrzałów sanitarnych i planowych, dzików nadal w lasach jest sporo i chętnie migrują one w poprzek dróg. Przekonali się o tym ostatnio m.in. policjanci podróżujący nieoznakowanym radiowozem. Policyjne bmw...

Pierwsze polowania już zostały przeprowadzone. Specustawa która wyposażyła służby w możliwość interwencyjnego odstrzału zwierząt, jest realizowana na terenie województwa od 15 lutego. Do tej pory odstrzelono ponad 200 sztuk.

To jednak dopiero początek, a działania mają doprowadzić, aby na Lubelszczyźnie pozostało średnio 0,1 dzika na kilometr kwadratowy. To oznacza, że odstrzelonych ma zostać 5 tys. zwierząt.

Najwięcej (476 osobników) w powiecie łukowskim, 400 w powiecie bialskim, 390 w powiecie kraśnickim, 382 powiecie biłgorajskim, 332 w powiecie lubelskim, zaś po 360 w powiatach opolskim i tomaszowskim.

- Rozpoczęły się już polowania. Chcemy rozszerzyć zakres specustawy przez wystąpienie z wnioskiem o powołanie zespołu doraźnego, który skoncentruje się na odstrzale dzików na terenie Lasów Państwowych. W skład zespołów weszliby myśliwi oraz służby mundurowe - wyjaśniał w rozmowie z lublin112.pl wojewoda Lech Sprawka.

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz policji mieliby wspomóc koła łowieckie, aby odstrzał dzików został przeprowadzony sprawnie i w terminie. Wojewoda wystąpił już w tej sprawie do szefa MSWiA.
 

źródło: lublin112.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj