Wiceminister rolnictwa: robimy wszystko, by rolnicy w poczuciu satysfakcji mogli zejść z blokad

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Wojciech Huk PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
20-03-2024,9:15 Aktualizacja: 20-03-2024,9:16
A A A

Rząd robi wszystko, by rolnicy w poczuciu satysfakcji, że wywalczyli to o co prosili, mogli zejść z blokad – powiedział PAP wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak, który we wtorek był gościem Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce.

W rozmowie z PAP przypomniał, że rolnicy domagają się zatrzymania Zielonego Ładu, ograniczenia importu z Ukrainy i zwiększenia opłacalności produkcji rolnej.

Jak zapewnił Nowak, w każdym z tych trzech obszarów rząd i resort rolnictwa podjął konkretne działania. Jako przykład podał Zielony Ład i zmiany, jakie zaproponowała Komisja Europejska w tym dokumencie.

W piątek Komisja Europejska opublikowała projekt zmiany dwóch rozporządzeń związanych z Zielonym Ładem. Propozycje zakładają m.in. zniesienie obowiązku ugorowania, wybór między dywersyfikacją upraw a zmianowaniem, uproszczenia dotyczące utrzymania okrywy glebowej.

efr, jasionka, debata, rolnicy

Debata rolników z ministrem Siekierskim - bez konkretów i porozumienia

Wstrzymanie importu zboża z Ukrainy i rekompensaty dla rolników – to główne postulaty, które zgłosili przedstawiciele organizacji rolniczych w trakcie debaty z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim....

„To było dla nas zaskoczeniem, że UE potrafiła szybko i skutecznie wsłuchać się w głos obywateli” – dodał Nowak.

Jeśli chodzi o import z Ukrainy to wiceminister przypomniał, że jest wprowadzone embargo na produkty rolne z tego kraju.

Nowak zapowiedział, że niebawem premier Donald Tusk zaprezentuje rozwiązania dla producentów zbóż, które zrekompensuje niskie ceny tego surowca.

„To co jest też kluczowe w obecnej sytuacji w rolnictwie - to, że usprawniliśmy działanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i na przykład dopłaty do kukurydzy zostały sprawnie i szybko wypłacone”- wymienił wiceminister rolnictwa.

Zapowiedział, że do końca czerwca br. wypłaconych zostanie ponad 7 mld zł środków w ramach płatności, w tym obszarowych.

Nowak zaapelował do rolników, aby wnioski do agencji składali jak najszybciej, po to, aby nie było opóźnień w wypłacaniu dopłat. „Jeśli wszyscy zachowamy rygor - ministerstwo, ARiMR oraz rolnicy, to sprawnie wypłacone będą dopłaty” – zapewnił.

Polityk podkreślił, że rozumie i popiera postulaty rolników. „Jednak forma protestu, w tym blokada granic eksportowych, granic zachodnich Polski jest niekorzystna dla rolników i gospodarki. Sami podcinamy gałąź, na której siedzimy, bo ograniczamy możliwości eksportu polskiej produkcji” – ocenił Nowak.

Zaznaczył, że rolnicy muszą protestować w taki sposób, by nie ograniczać możliwości eksportowych polskich firm, bo to - jak podkreślał - odbije się na kieszeniach Polaków.

rolnicy, wybory, parlament europejski, europarlament

Forum w Jasionce. Rolnicy nie wykluczają wystawienia swoich kandydatów w wyborach do europarlamentu

Rolnicy zgromadzeni na Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce rozważają wystawienie kandydatów w wyborach do europarlamentu, by stać się "siłą, z którą liczyliby się wszyscy w Europie". Większość rolników, z...

„Apeluję do rolników o przemyślane działanie, o to by respektować w czasie blokad służby, które są powołane do ratowania życia i zdrowia ludzi. Żeby respektować transport produktów szybko psujących się, bo to jest element bezpieczeństwa żywnościowego zarówno mieszkańców Polski, jak i Europy” – powiedział.

W ocenie Nowaka, w najbliższym czasie jest szansa na porozumienie z rolnikami.

„Jeśli środki dopłat bezpośrednich trafią na ich konta. Jak znajdziemy rozwiązanie relacji z Ukrainą, przy jednoczesnym zwiększeniu możliwości eksportowych Polski, jeśli zatwierdzone będą zmiany w Zielonym ładzie i Wspólnej Polityce Rolnej UE - to jestem przekonany, że racjonalni rolnicy, którzy docenią zakres tych działań, powinni zejść z blokad” – powiedział wiceminister.

Nowak zapewnił, że rząd robi wszystko, aby rolnicy „w poczuciu satysfakcji, że wywalczyli to, o co prosili, mogli zejść z blokad”. 

Poleć
Udostępnij