Warszawa chce wsparcia z programu dla... gmin popegeerowskich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Agnieszka Ziemska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2021,12:30 Aktualizacja: 24-05-2021,11:57
A A A

Władze stolicy złożyły wnioski o dofinansowanie dwóch inwestycji w ramach programu dla gmin popegeerowskich. Obie dotyczą Targówka, gdzie funkcjonowało PGR Bródno. Kwota dofinansowania, o które wnioskuje Warszawa, sięga blisko 3,7 mln złotych.

Program wsparcia dla miejscowości, w których funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne, zakłada, że łącznie do gmin trafi 340 mln złotych.

Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, wsparcie dla gmin, Paweł Szefernaker

Gminy, gdzie funkcjonowały PGR dostaną setki milionów wsparcia

250 mln złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 trafi do gmin, w których funkcjonowały niegdyś państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej - przewiduje projekt uchwały Rady Ministrów. Pieniądze do samorządów mają trafić w...

W trakcie naboru od 4 stycznia do 12 lutego gminy złożyły ponad 3,6 tys. wniosków na kwotę przeszło 5 mld zł. Wśród nich znalazły się dwa wnioski Warszawy, co potwierdziła Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka ratusza.

Wyjaśniła, że obie inwestycje, o których dofinansowanie wnioskuje stolica, znajdują się na terenie dzielnicy Targówek, gdzie funkcjonowało zlikwidowane Państwowe Gospodarstwo Rolne Bródno. Jeden z wniosków dotyczy modernizacji budynku przy ul. Radzymińskiej 154 na potrzeby Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów, a drugi budowy ul. Przecławskiej.

W ramach naboru gminy mogły złożyć do trzech wniosków o łącznej wartości do 5 mln zł. Wartość dofinansowania, o które wnioskuje stolica, to razem 3 683 767 zł. Jak zaznaczyła Beuth-Lutyk, pieniądze mają pomóc "zrealizować inwestycje, które wpłyną pozytywnie na pobudzenie gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19".

PGR Bródno, wskazała rzeczniczka, liczyło 750 hektarów i "zaopatrywało mieszkańców stolicy w warzywa, mleko, mięso, drób, jaja i kwiaty". Wnioski o wsparcie inwestycji znajdujących się na jej dawnym obszarze miasto skierowało do wojewody mazowieckiego w styczniu po pozytywnej opinii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

stanisław karczewski, senat, nieruchomości po pgr, krztsztof jurgiel, repatrianci

Nieruchomości po PGR dla repatriantów? Marszałek ma pomysł

Nieruchomości popegeerowskie można byłoby wykorzystać na przykład dla repatriantów, dla Polaków, którzy chcą wrócić do Polski - zaproponował Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu odniósł się do zapowiedzianej...

Wsparcie dla gmin popegeerowskich z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ma być impulsem do realizacji inwestycji tzw. pierwszej potrzeby. Źródłem finansowania jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

Początkowo łączna kwota, która zostanie przekazana na inwestycje w ramach pierwszego naboru, miała wynosić 250 mln zł, ale decyzją premiera Mateusza Morawieckiego budżet został zwiększony o 90 mln zł.

Wnioski, które wpłynęły od gmin, zarekomendowali wojewodowie, a dalej będą oceniane przez powołaną przy premierze Komisje do spraw Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego.

- Priorytetem tego programu jest wspieranie gmin wiejskich, a nie miejskich - powiedział Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem, wiceszef MSWiA dopytywany o rekomendacje wniosków.

Jego zdaniem nabór powinien być rozstrzygnięty do 15 czerwca.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement