W ministerstwie już zajmują się rekompensatami dla rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Grzegorz Bruszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-10-2020,15:10 Aktualizacja: 09-10-2020,15:17
A A A

W ministerstwie rolnictwa pracuje zespół, który zajmuje się kwestią rekompensat zakładanych w noweli ustawy o ochronie zwierząt. Na spokojnie musimy oszacować, jakich wartości możemy się spodziewać - powiedział minister Grzegorz Puda.

W piątek nowelizacją zajmowała się senacka komisja rolnictwa, która ma kontynuować prace w poniedziałek. Senator Marek Martynowski (PiS) poinformował, że 13 października - kiedy izba wyższa parlamentu na posiedzeniu plenarnym ma zająć się tzw. piątką dla zwierząt - PiS złoży poprawkę mówiącą o odszkodowania dla rolników.

rekompensaty dla producentów mięsa, Ryszard Terlecki, piątka dla zwierząt, jan krzysztof ardanowski

Producenci mięsa dostaną rekompensaty. Ardanowski zostaje w PiS

- Przewidujemy wypłaty dla tych, którzy produkują mięso. Rekompensaty zostaną uruchomione, gdy ustawa wejdzie w życie. Wypłata nie będzie jednorazowa - przekazał Ryszard Terlecki, szef klubu PiS na konferencji dotyczącej poprawek do ustawy o...

W kontekście zapowiadanej poprawki szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki powiedział, że w tej chwili przewidywane są rekompensaty dla tych, którzy produkują mięso, które zostaną uruchomione wtedy, gdy ustawa wejdzie w życie. Jak dodał, wypłata będzie rozłożona na pewien okres, nie będzie jednorazowa tylko prawdopodobnie przez dwa czy trzy lata po wprowadzeniu ustawy.

Puda zapytany przez dziennikarzy w Senacie o tę zapowiadaną poprawkę, odpowiedział, że w piątek przed południem zebrał się w resorcie zespół, który ustala, jakimi środkami, jakimi sposobami te rekompensaty powinny zostać, czy mogą być ustalone.

Dopytywany, komu będą wypłacane rekompensaty i czy będzie to obejmowało wygaszenie tych branż, minister odpowiedział, że ciężko na ten temat dyskutować, ponieważ nie wiemy, co wyjdzie z Senatu. - Chcemy się przygotować do tego, żeby móc rozważać różne scenariusze - stwierdził.

Na uwagę, że nowelizacja została "przygotowana na łapu-capu", bo nie przewidziano skutków finansowych jej wprowadzenia, w tym rekompensat, Puda zaprzeczył. - Nic złego się nie dzieje. Zawsze jest tak, że jeżeli Sejm ma jakieś problem lub nie zdążył, to komisje senackie, a później Senat może te poprawki zaproponować - powiedział szef resortu rolnictwa.

- Zespół pracuje dzisiaj od godz. 10.30 i jadę w tej chwili na posiedzenie - odpowiedział pytany o to, ile wyniosą rekompensaty. - My na spokojnie musimy oszacować, jakich wartości możemy się spodziewać - dodał.

Puda odniósł się też do postulatów protestujących rolników dotyczących jego dymisji i ich zapowiedzi dalszych protestów na ulicach dopóki nie odejdzie.

- Każdy ma prawo wyrażać swoje opinie - powiedział i dodał, że rozumie, że nie wszystkie zapisy noweli ustawy o ochronie zwierząt podobają się. Zapewnił przy tym, że ceni rolników i producentów żywności.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu