W Broniszach nadal tanio. Ale jesienią dostaniemy po kieszeni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-08-2015,11:10 Aktualizacja: 19-08-2015,11:39
A A A

Nie brakuje krajowych warzyw na rynku hurtowym w Broniszach, są one nadal tanie. Zdaniem ekspertów skutki tegorocznej suszy konsumenci odczują dopiero jesienią i zimą, ponieważ można spodziewać się niższych plonów, a tym samym wyższych cen.

- Krajowych warzyw nie brakuje, jednak w porównaniu z cenami sprzed roku widać tendencję wzrostową - informuje rzecznik rynku Małgorzata Skoczewska.

Najmniej podrożała papryka i kapusta. Za paprykę trzeba zapłacić 1,50-3 zł za kilogram, kapusta kosztuje ok. 1 zł za kg.

Owoce i warzywa są coraz słodsze, ale mniej zdrowe

Owoce i warzywa są coraz słodsze, ale kosztem ich wartości odżywczych, twierdzą naukowcy. Specjaliści wskazują, że choć słodszy smak zachęca do większego ich spożycia, związki odpowiadające za gorzki smak mają również ważne właściwości...

Ziemniaki w ofercie hurtowej sprzedawane są za ok. 1 zł za kg. Tanie, choć droższe w porównaniu z ubiegłym rokiem, są pomidory - ich cena to 1,33-2,60 zł za kg. Marchew kosztuje od 0,8 do 1,5 zł za kg i jest prawie dwukrotnie droższa niż przed rokiem. Jest sezon na cukinie i kabaczki, ich ceny hurtowe kształtują się od 1 zł do 3,5 zł za kilogram.

Skoczewska zaznacza jednak, że w ubiegłym roku krajowe warzywa i owoce były tanie z powodu rosyjskiego embarga na produkty z Polski oraz kryzysu na Ukrainie, a tym samym niestabilnej sytuacji płatniczej u wschodniego sąsiada.

Wyjaśniła, że spore rozpiętości w cenach warzyw wynikają m.in. z różnicy w jakości oferowanych produktów. Tu, gdzie uprawy były nawadnianie, warzywa są wyższej jakości w porównaniu z uprawami z gruntu.

Nie ma też problemów z dostawami owoców. W porównaniu z cenami sprzed roku nie podrożała borówka amerykańska - kosztuje w hurcie do 16 zł za kilogram. Ale jabłka i gruszki są około 30 proc. droższe. Odmiana Piros sprzedawana jest za 1,33-2,20 zł za kilogram, Antonówka do 2 zł. Jabłka w tym roku mogą być drobniejsze, mimo to - jak prognozują sadownicy - będzie ich dużo.

Tańsze są natomiast krajowe morele, które można kupić za 2,5 do 5 zł za kilogram, czyli o 30 proc. taniej jak w analogicznym okressie 2014 roku. Kończy się sprzedaż krajowych czereśni, które w sierpniu pochodzą już z przechowalni. Coraz mniej jest wiśni. Rosną natomiast dostawy letnich odmian jabłek, śliwek i gruszek.

***

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach to największe w Europie Środkowo-Wschodniej centrum hurtowej dystrybucji owoców, warzyw i kwiatów. Do połowy 2015 roku na teren spółki wjechało prawie 25 milionów samochodów, a sprzedaż prowadzi tam prawie 400 przedsiębiorców. Z kolei ponad 20 tysięcy producentów rolnych dostarcza świeże produkty. Do sprzedaży na wolnym powietrzu przygotowanych jest 1300 stanowisk, na których sprzedawanych jest rocznie około 1,2 miliona ton owoców i warzyw.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj