W 2022 roku 132 tys. osób skorzystało na odraczaniu emerytury. Dotyczy to także systemu rolniczego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Katarzyna Herbut PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2023,9:20 Aktualizacja: 11-10-2023,9:25
A A A

Według danych z rozliczenia podatku dochodowego za 2022 r. z ulgi dla pracujących seniorów skorzystało 132 tys. osób, a kwota przychodu objętego zwolnieniem wyniosła 7 mld zł. Jednak jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych, korzyść dla seniora z odroczenia emerytury nie dotyczy wyłącznie jego sytuacji podatkowej.

Od 1 stycznia 2022 roku seniorzy, którzy nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych i wciąż pracują lub prowadzą inną działalność zarobkową, mogą korzystać ze zwolnienia przychodów z tej aktywności z podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie dotyczy osób w wieku emerytalnym (co najmniej 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) i można z niego korzystać na bieżąco, w trakcie roku lub uwzględnić dopiero w rozliczeniu po zakończeniu roku podatkowego. Ulga zwalnia z podatku przychody seniora do wysokości 85 528 zł rocznie i nie pomniejsza kwoty wolnej od podatku, o ile taka przysługuje.

krir, izby rolnicze, samorząd rolniczy, minister rolnictwa, emerytury, renty, emeryt, rencista, status, prawo, przepisy

Status rolniczego emeryta w miejsce rencisty. Izby chcą zmiany przepisów

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych - realizując wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej – zwrócił się do ministra rolnictwa o rozważenie możliwości zmiany przepisów w celu umożliwienia rencistom rolniczym uzyskania statusu emeryta...

Chodzi tez o system rolniczy

„Korzyść z PIT-0 dla Seniora polega na otrzymywaniu wyższego wynagrodzenia do ręki. Dotyczy okresu, w którym wydłużamy naszą aktywność zarobkową i nie pobieramy emerytury ani renty” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jak dodaje, chodzi zarówno o niepobieranie emerytury ani renty rodzinnej z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i z systemu rolniczego (KRUS) oraz zaopatrzeniowego dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. „Bardzo ważnym warunkiem jest także, że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym” – podkreśla profesor.

Szefowa ZUS zwraca uwagę na konsekwencje PIT-0 dla Seniora wykraczające poza system podatkowy. „Celem tej ulgi jest zachęta do wydłużania aktywności zawodowej. Dodatkowe składki na koncie emerytalnym i późniejsze przejście na emeryturę poskutkują wyższym świadczeniem pobieranym do końca życia” – stwierdza prof. Uścińska.

gus, rolniczy system ubezpieczeń, pozarolniczy system, emerytura, renta, wysokość, emeryci, renciści

Przeciętna emerytura rolnicza już niemal o połowę niższa od tej z pozarolniczego systemu

Niecałe 1800 zł brutto – to przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych. Natomiast przeciętne świadczenie z pozarolniczego systemu ubezpieczeń wynosi blisko 3300 zł. W najnowszym, cyklicznym raporcie pt....

Pracuje 1,2 miliona seniorów

Prezes ZUS dodaje, że najważniejszą zachętą do odraczania emerytury jest bowiem formuła obliczania wysokości świadczenia po reformie z 1999 r.

„Polski system emerytalny ma wbudowane silne zachęty do odraczania emerytury. Jeden rok później, to w ostatnich latach nawet 10–20 proc. wyższa kwota przyznanej emerytury dzięki większej liczbie składek, waloryzacji oraz przyjmowanemu do obliczeń średniemu dalszego trwaniu życia” – mówi.

Z dostępnych danych wynika, że w Polsce pracuje 1,2 miliona seniorów. W tym 826 tys. z nich łączy pracę z pobieraniem emerytury. Między 2015 a 2022 rokiem liczba pracujących emerytów (pobierających swoje świadczenie z ZUS) wzrosła o blisko 44 proc. Wskaźnik zatrudnienia wśród osób w wieku powyżej 60/65 lat wyniósł 9,3 proc. w I kwartale 2023 r., co stanowi wzrost o 2,1 pp. od I kwartału 2016 r. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu