VAT na żywność i nawozy obniżony do zera

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2022,15:00 Aktualizacja: 11-01-2022,15:12
A A A

W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej obniżamy do zera VAT na żywność i nawozy - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej.

- Już od 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tego przekroczyć może 6 mld, a nawet 7 mld - poinformował szef rządu.

stawka VAT na żywność, Paolo) Gentiloni, Daniel Ferrie, Mateusz Morawiecki, Komisja Europejska

Zerowa stawka VAT na żywność? Bruksela szykuje odpowiedź

Komisja Europejska przygotowuje odpowiedź dla polskiego rządu w sprawie zerowych stawek VAT na żywność. Obecnie ich stosowanie jest niemożliwe, ale ustanowienie 0 proc. stawki VAT na artykuły spożywcze będzie dozwolone prawdopodobnie już w...

Morawiecki zaapelował do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów (...). - To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa - mówił.

Premier wskazał ponadto, że obniżenie stawki VAT do zera powoduje, że od 1 lutego powinny spaść ceny. Szef Rady Ministrów apelował również, by sprawdzać, czy handlowcy rzeczywiście obniżają stawki produktów.

Morawiecki poinformował, że w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0 rząd zdecydował się także obniżyć do zera VAT na nawozy.

Zwrócił uwagę, że są produktem, który "bardzo mocno cierpi na wysokich cenach gazu", który jest głównym składnikiem kosztów produkcji nawozów. Jednocześnie, jak dodał, ich wysoka cena przełoży się na koszty żywności za pół roku, za dziewięć miesięcy. - Ścinamy ten czubek inflacji - zaznaczył.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!