Uzupełniająca płatność wyrówna dopłaty bezpośrednie do średniej UE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2022,18:00 Aktualizacja: 14-01-2022,18:08
A A A

Uzupełniająca płatność zwiększy dochody rolników i wyrówna dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników do średniej unijnej - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Zapewnił też, że dla rolników "vatowców" tarcza antyinflacyjna będzie obojętna.

Sejm uchwalił w czwartek przepisy, które przywracają płatność uzupełniającą, zlikwidowaną w 2014 roku. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu krajowego.

uzupełniające płatności dla rolników, Krzysztof Ciecióra, Sejm, wsparcie dla rolnictwa

Setki milionów rocznie na uzupełniające płatności dla rolników

  Uzupełniające płatności dla rolników będą realizowane także po 2022 r. - zapewnił Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa. Rocznie ma to być 400 mln zł.   Odbyło się drugie czytanie projektu noweli ustawy o płatnościach...

- Płatność ta powoduje, że już osiągamy dla gospodarstw mniejszych do 30 ha w 2022 r. średnią płatność europejską. Oznacza to, że zobowiązanie PiS wynikające z Polskiego Ładu osiągnięcia dopłat na poziomie co najmniej średniej europejskiej zostanie zrealizowane. Natomiast od roku 2023, kiedy będzie nowa Wspólna Polityka Rolna, to kryterium dopłaty na poziomie średniej europejskiej będzie dotyczyło gospodarstw do 50 ha - powiedział szef resortu.

Kowalczyk zaznaczył, że ustawa trafi jeszcze do prac w Senacie i podpisu prezydenta, ale nie spodziewa się żadnych zmian w przepisach, gdyż została przyjęta przez Sejm jednogłośnie.

Obecny na konferencji Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa poinformował, że płatność będzie przyznawana na takich samych warunkach, jak w 2013 r. i będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych na gruntach ornych, w szczególności do: zbóż, roślin oleistych, roślin wysokobiałkowych. W ramach płatności nie będzie obowiązywał limit powierzchni i do jej otrzymania uprawnieni będą wszyscy rolnicy ubiegający o jednolitą płatność podstawową (dopłaty bezpośrednie).

VAT na żywność i nawozy, tarsza antyinflacyjna 2.0, KRIR, Wiktor Szmulewicz, rolnicy-vatowcy

KRIR: dla rolników "vatowców" zerowa stawka VAT jest niekorzystna

Krajowa Rada Izb Rolniczych, po przeanalizowaniu ewentualnych skutków obniżenia podatku VAT, wystąpiła do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa wskazując, że dla rolników tzw. vatowców rozwiązania te nie będą korzystne....

- Dopłata będzie dotyczyła również gruntów, na których nie jest prowadzona produkcja, bo dopłata nie ma na celu zachęt do produkowania większej ilości żywności, ale wsparcie dochodów rolniczych. Przeznaczamy na ten cel 400 mln zł w tym roku i w latach następnych, co oznacza, że do 2027 r. łączna pula uzupełniającej płatności wyniesie 2 mld 400 mln zł - zaznaczył.

Stawka płatności zostanie określona tak, jak w przypadku pozostałych dopłat bezpośrednich - na podstawie rzeczywistej powierzchni kwalifikującej się do płatności, zgłoszonej przez rolników we wnioskach. Ministerstwo szacuje, że stawka ta może wynieść ok. 40 zł/ha. Wypłata środków rozpocznie się w połowie października br., w ramach zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.

Uzupełniająca Płatność Podstawowa (UPP) to rodzaj dodatkowego wsparcia finansowanego z budżetu krajowego, które może być stosowane przez nowe państwa członkowskie UE, w związku z niższym poziomem płatności bezpośrednich.

Rozporządzenie o planach strategicznych WPR umożliwia kontynuowanie tego wsparcia do roku 2027. Wsparcie będzie miało charakter degresywny i wyniesie w kolejnych latach kalendarzowych: 50 proc. w 2022 r., 50 proc. w 2023 r., 45 proc. w 2024 r., 40 proc. w 2025 r., 35 proc. w 2026 r. oraz 30 proc. w 2027 r. maksymalnej puli środków na rok 2013.

Kowalczyk zapewnił ponadto, że przy obniżeniu stawek VAT w tarczach antyinflacyjnych nikt nie straci, a dla rolników "vatowców" będzie to obojętne. - Przy obniżeniu stawek VAT nikt nie straci. Natomiast to, że ktoś nie zapłaci VAT w momencie zakupu nawozu - to nie będzie miał możliwości odliczenia tego podatku, nie będzie miał zwrotu. Dla rolnika, który rozlicza się jako vatowiec jest to obojętne. Nie ma mowy, że jakikolwiek rolnik straci. Zyskają wprost rolnicy nie będący vatowcami, natomiast dla vatowców będzie to obojętne - zapewnił minister rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj