Ustawa o rolnictwie ekologicznym wymaga zmian

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-06-2021,11:50 Aktualizacja: 01-06-2021,13:15
A A A

Wprowadzenie mechanizmu dotowania zakupu żywności ekologicznej w placówkach oświatowych i zwiększenie finansowania działań dotyczących rozwoju sektora produkcji ekologicznej zakłada projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym.

Dokument został przygotowany przez ministerstwo rolnictwa i ukazał się właśnie na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

rolnictwo ekologiczne, ryszard bartosik, strategia na rzecz bioróżnorodności, strategia od pola do stołu

Wiele uwag i propozycji do projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym

W resorcie rolnictwa trwają prace nad projektem nowej ustawy o rolnictwie ekologicznym, uwagi zgłaszane przez organizacje ekologiczne są uwzględniane - poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Ostatnie posiedzenie senackiej komisji...

Powstał w związku z koniecznością wprowadzenia do polskiego porządku prawnego postanowień rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie m.in. produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych.

Poza potrzebą wprowadzenia mechanizmu dotowania zakupu żywności ekologicznej w placówkach oświatowych, ustawa będzie też regulowała zastosowanie ekologicznego materiału rozmnożeniowego roślin oraz kwestie zwiększenia finansowania działań mających na celu rozwój sektora produkcji ekologicznej.

Autorzy projektu wyjaśnili, że system kontroli i certyfikacji produkcji ekologicznej w Polsce, oparty na obowiązującej ustawie z 25 czerwca 2009 r., wymaga modyfikacji wynikających z szeregu postanowień prawa UE.

Postanowienia "Zielonego Ładu" w zakresie rozwoju rolnictwa ekologicznego oraz redukcji stosowania środków do produkcji ogólnie, wymagają przyjęcia rozwiązań zwiększających popyt na produkty ekologiczne oraz redukujących stosowanie środków do produkcji.

żywność ekologiczna, rolnictwo ekologiczne, Michał Rzytki, Maciej Golubiewski, Iga Wasilewicz

Rolnicza produkcja ekologiczna nie jest zacofana

Michał Rzytki, dyrektor departamentu jakości żywności i bezpieczeństwa produkcji roślinnej MRiRW ocenił podczas szczytu klimatycznego Togetair, że rolnicza produkcja ekologiczna nie jest zacofana. Podczas panelu "Lokalni dostawcy....

"W tym celu proponuje się wprowadzenie wsparcia do wykorzystania żywności ekologicznej w przedszkolach i szkołach, wraz ze wsparciem do wykorzystania ekologicznego materiału rozmnożeniowego celem wzrostu wydajności ekologicznej produkcji krajowej, oraz opłaty za wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin. Dochód z opłaty zostanie wykorzystany do finansowania m.in. stosowania żywności ekologicznej w placówkach oświatowych" - czytamy.

Zdaniem projektodawców, wsparcie do stosowania ekologicznego materiału rozmnożeniowego roślin zwiększy jego stosowanie, co podniesie plony i zwiększy dostępność produktów ekologicznych na rynku.

"Większa ilość produktów jest niezbędna do pokrycia zapotrzebowania konsumentów, a także szkół w związku z wdrażaniem postanowień strategii 'Zielony Ład'. Zwiększenie obciążeń związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin obniży ich wykorzystanie co dodatkowo ułatwi osiągniecie celów tej strategii" - wyjaśniono.

W projekcie napisano, że ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!