Ustawa o kołach gospodyń wiejskich z poprawkami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-06-2021,11:40 Aktualizacja: 16-06-2021,11:47
A A A

Senacka komisja rolnictwa poparła znowelizowaną ustawę o kołach gospodyń wiejskich wraz z poprawkami. Nowe rozwiązania mają zapewnić kompleksową regulację kwestii związanych z tworzeniem, organizacją i funkcjonowaniem kół.

Jak mówiła posiedzenia Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa Anna Gembicka, KGW są jedną z najstarszych organizacji społecznych działających na terenach wiejskich, które m.in. kultywują tradycję.

Koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, mazowsze, adam struzik, Janina Ewa Orzełowska

Szukają najlepszych kół gospodyń wiejskich. Nagrody czekają

Już po raz trzeci samorząd województwa mazowieckiego szuka najlepszych i najaktywniejszych kół gospodyń wiejskich. Zgłoszenia można przesyłać do 25 czerwca - poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa...

Wskazała, że od 2018 r., gdy obowiązuje ustawa o KGW, nastąpił renesans ich działalności, gdyż pozwala na uzyskanie przez organizacje osobowości prawnej po wpisaniu się do rejestru ARiMR. Koła mają możliwość uzyskania dofinansowania z Agencji, a ponadto mogą starać się o granty czy dotacje z różnych źródeł.

Gembicka poinformowała, że w ARiMR zarejestrowanych jest obecnie 9,8 tys. kół, a dofinansowanie zależy od liczby członków i wynosi od 3000 do 5000 zł. Dotychczas Agencja przekazała na ich działalność ok. 80 mln zł.

Wiceminister zwróciła uwagę, że obecna nowelizacja ustawy o KGW doprecyzowuje przepisy. Jedną z najdalej idących zmian w projektowanej ustawie jest przeniesienie kompetencji w zakresie pomocy udzielanej im od ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego do ministra właściwego ds. rozwoju wsi. Zmieniony ma być także (na resort rolnictwa) urząd obsługujący Pełnomocnika Rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych.

ustawa o kołach gospodyń wiejskich, sejm, arimr, NIKiDW

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich przeszła przez Sejm

Sejm znowelizował ustawę o kołach gospodyń wiejskich, która ma zapewnić kompleksową regulację kwestii związanych z tworzeniem, organizacją i funkcjonowaniem takich organizacji. Za uchwalaniem ustawy głosowało 439 posłów, 11 było...

Głos w sprawie ustawy o kołach gospodyń wiejskich zabrał (zdalnie) Władysław Serafin, przewodniczący Kółek Rolniczych (do 2008 r. KGW funkcjonowały w ramach kółek rolniczych). Związkowiec stwierdził, że ustawa jest niekonstytucyjna, nazwa kół gospodyń wiejskich została zawłaszczona, a obecne koła nie mają nic wspólnego z dawnymi organizacjami kobiet.

Prosił też senatorów o odrzucenie ustawy. Zwrócił ponadto uwagę na szybkie tempo procedowania nowych przepisów, bez konsultacji społecznych.

Do zarzutów Serafina odniosła się wiceminister Gembicka, która m.in. stwierdziła, że ustawa jest konstytucyjna, a zarejestrowane w ARiMR koła są zadowolone z takiej formy działalności.

Do uchwalonej przez Sejm nowelizacji miało uwagi Biuro Legislacyjne, które zaproponowało doprecyzowujące poprawki. Rząd był przeciwny ich przyjęciu, ale część z nich zgłosił senator Jacek Włosowicz (PiS), a komisja je poparła.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj