UOKiK stawia zarzuty Pfeifer&Langen. Spółce grozi wysoka kara

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2020,13:30 Aktualizacja: 12-08-2020,14:42
A A A

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko producentowi cukru Pfeifer&Langen Polska w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Spółce grozi kara do 3 proc. obrotu.

Zastrzeżenia Tomasza Chróstnego, prezesa UOKiK budzą postanowienia w umowach z rolnikami, zgodnie z którymi plantatorzy mogą kupować nasiona tylko od Pfeifer&Langen. W przypadku użycia innych nasion spółka zastrzegła sobie prawo odmowy zakupu buraków.

biedronka, ceny w sklepach, uokik, tomasz chróstny

Biedronka odwoła się do sądu od decyzji UOKiK

Nie zgadzamy się z ogłoszoną decyzją UOKiK dotyczącą 115 mln zł kary za naruszenie praw konsumenckich, dlatego nie mamy innego wyjścia, jak złożenie odwołania od tej decyzji do właściwego sądu - oświadczyła sieć sklepów Biedronka. W...

"Działania Pfeifer&Langen pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion odpowiednich, na przykład, do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych. Dlatego wszcząłem postępowanie w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Jeśli zostaną użyte nasiona zakupione z innego źródła, koncern cukrowy odmówi przyjęcia buraka, wtedy cały trud rolnika pójdzie na marne" - zaznaczył Chróstny, cytowany w komunikacie.

Spółce grozi kara do 3 proc. obrotu.

Jak przypomniano, to nie pierwsza interwencja UOKiK na rynku produkcji cukru. W 2019 r. Urząd wydał decyzję, w której przyjął zobowiązanie spółki Sudzucker Polska do zmiany praktyk niekorzystnych dla rolników.

Chróstny podkreślił, że ochrona polskich rolników to ważna część działalności Urzędu. "Oprócz postępowania przeciwko Pfeifer&Langen wszcząłem również postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdzimy, czy pozostali producenci cukru w Polsce nie wykorzystują przewagi kontraktowej względem rolników w podobny sposób" - zaznaczył.

ceny produktów rolnych, uokik, wieprzowina, drób, warzywa

Minister wystąpił do UOKiK o kontrole cen produktów rolnych

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa wystąpił do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przeanalizowanie cen produktów rolnych. Szef resortu zaznaczył, że Urząd ma szczególnie uwzględnić rynek drobiu,...

UOKiK przypomniał, że niedawno zakończyły się postępowania wobec stu największych podmiotów na rynku rolno-spożywczym. Po interwencji prezesa większość przedsiębiorców w toku postępowania wypłaciła zaległe pieniądze dostawcom i usunęła kwestionowane zapisy z polityk handlowych oraz zawartych kontraktów.

"Działania podmiotów, które nie zmieniły swoich praktyk Urząd bada w ramach postępowań wyjaśniających w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. To Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska, SCA Intermarche" - zaznaczono.

Urząd apeluje do rolników i przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej, którym w związku z koronawirusem kontrahent zmienił na niekorzyść warunki współpracy lub nie płaci im w terminie, by zawiadamiali UOKiK.

Nieprawidłowości można zgłaszać np. za pośrednictwem specjalnego formularza: https://ankieta.uokik.gov.pl/formularz-zgloszenie-przewaga/
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu