UOKiK sprawdza dostawy kapusty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-06-2018,13:30 Aktualizacja: 01-06-2018,15:40
A A A

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów idzie za ciosem. Po ogłoszeniu "śledztwa" - o którym pisaliśmy - w sprawie ewentualnego nabijania w butelkę dostawców ziemniaków, ruszył z takim samym dotyczącym producentów kapusty.

Podobnie jak w przypadku ziemniaków, urząd antymonopolowy wszczął postępowanie wyjaśniające.

Ma wstępnie ustalić, czy wobec dostawców kapusty są stosowane praktyki nieuczciwie wykorzystujące przewagę kontraktową.

ziemniaki, kontrola pochedzenia ziemniaków, prawo, przepisy, sklep

Sklepy będą zobligowane do weryfikacji danych o pochodzeniu ziemniaków

Personel sklepu będzie zobligowany do weryfikacji i korekty informacji o pochodzeniu ziemniaków - zakłada projekt rozporządzenia resortu rolnictwa i rozwoju wsi. Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. znakowania poszczególnych...
Mogą to być działania wobec rolników polegające np. na nieuzasadnionym rozwiązaniu umowy lub grożeniu tym, nieuzasadnionym wydłużaniu terminów płatności za dostarczone produkty rolne lub spożywcze czy też uzależnianiu zawarcia lub kontynuowania umowy od przyjęcia lub spełnienia przez jedną ze stron innego świadczenia (niemającego rzeczowego ani zwyczajowego związku z przedmiotem umowy).

Mówi o tym wprowadzona w życie w ubiegłym roku ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Żeby sprawdzić, czy takie praktyki są stosowane wobec gospodarzy parających się uprawą kapusty, UOKiK poprosił Krajową Radę Izb Rolniczych o przekazanie stanowiska w tej sprawie, opartego na sygnałach wprost od rolników.

Zdaniem kontrolerów może to "w sposób wydatny pomóc ocenić i usunąć ewentualne negatywne zjawiska, występujące na rynku dostaw kapusty".

UOKiK poprosił także rolniczy samorząd o przekazywanie potencjalnie istotnych w tej sprawie dokumentów.

Sami rolnicy też mogą opisywać swoje perypetie przy odstawianiu kapusty - najlepiej za pośrednictwem właściwej miejscowo izby rolniczej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj