Dostawcy ziemniaków nabijani w butelkę? UOKiK prosi KRIR o opinię

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2018,7:25 Aktualizacja: 23-05-2018,8:37
A A A

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające mające wstępnie ustalić, czy wobec dostawców ziemniaków są stosowane praktyki nieuczciwie wykorzystujące przewagę kontraktową.

UOKiK poinformował o tym "śledztwie" Krajową Radę Izb Rolniczych i jednocześnie poprosił niejako o zasięgnięcie opinii wśród rolników i ewentualne wskazanie nieprawidłowości, z jakimi się spotykają na co dzień.

protesty rolników, wielkopolska, sieradz, białystok, import warzyw, Unia Warzywno Ziemniaczana

Zablokowane drogi, demonstracja przed urzędem. Rolnicy tracą cierpliwość

Rolnicy z południowej Wielkopolski i województwa łódzkiego blokowali w środę ciągnikami drogi krajowe. W Białymstoku gospodarze stawili się przed urzędem wojewódzkim. - Niech premier albo minister rolnictwa przyjadą do nas, to...

"W ramach ww. postępowania prezes UOKiK chciałby zapoznać się z głosami dostawców ziemniaków” - czytamy w piśmie do rolniczego samorządu.

W dokumencie jest również prośba o przekazywanie zgromadzonych dokumentów w tej sprawie.

UOKiK informuje ponadto, że podstawą prowadzonego postępowania jest ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, której zapisy obowiązują od ubiegłego roku.

Zgodnie z jej przepisami to nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej polega m.in. "na nieuzasadnionym rozwiązaniu umowy lub grożeniu tym, nieuzasadnionym wydłużaniu terminów płatności za dostarczone produkty rolne lub spożywcze czy też uzależnianiu zawarcia lub kontynuowania umowy od przyjęcia lub spełnienia przez jedną ze stron innego świadczenia, niemającego rzeczowego ani zwyczajowego związku z przedmiotem umowy".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu