UOKiK ma przyjrzeć się cenom. Dlaczego śruta tak podrożała?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-04-2020,12:30 Aktualizacja: 30-04-2020,12:35
A A A

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpiło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o podjęcie działań wyjaśniających, czy uzasadniony jest wzrost cen śruty rzepakowej, sojowej i DDGS.

Resort poinformował o tym w związku z pismem rolniczego samorządu, alarmującym o podwyższonych w ostatnim czasie cenach dodatków paszowych, wykorzystywanych w produkcji zwierzęcej. Na przykład stawka śruty rzepakowej miała wzrosnąć z 1100 zł do 1360 zł.

uokik, tomasz chróstny, sektor rolno-spożywczy, zapotrzebowanie na żywność

UOKiK sprawdzi, czy rolnicy na czas dostają pieniądze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy największe podmioty z sektora rolno-spożywczego płacą na czas rolnikom, dostawcom i innym kontrahentom. "Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania, w których...

Ministerialni urzędnicy, oprócz informacji o wniosku do UOKiK, podkreślili, że w związku z epidemią koronawirusa sytuacja na rynkach rolnych jest bardzo dynamiczna.

"Często gwałtowne i różnokierunkowe zmiany cen wielu produktów rolnych są pod silną presją zjawisk rynkowych powiązanych z pandemią, jak chociażby spadek cen ropy naftowej, który bezpośrednio wpływa na sytuację na rynku zbóż i roślin oleistych" - zaznaczył resort.

Jak wyliczył, zgodnie z danymi Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej, średnia cena zakupu rzepaku w Polsce w marcu wyniosła 1695 zł/t i była porównywalna do ceny z lutego oraz o 3,4 proc. wyższa niż przed rokiem, ale o ok. 10 proc. niższa niż w marcu 2017 roku.

Z kolei w dniach 6-12 kwietnia rzepak kosztował 1714 zł/t - o ponad 1 proc. więcej niż wynosiła średnia cena w marcu i o ok. 6,3 proc. więcej niż przed rokiem.

śrua sojowa, śruta rzepakowa, soja nonGMO, pasze wysokobiałkowe

Śruta rzepakowa jest tańsza, ale sojowa trzyma wysoką cenę

Hodowcy zwierząt z powodu tegorocznej suszy będą zmuszeni do większych zakupów paszy. Tradycyjnie najbardziej poszukiwane są komponenty wysokobiałkowe. Hodowcy, którzy karmią swoje zwierzęta śrutą rzepakową, nie mogą narzekać na...

Idąc dalej, ministerstwo podało, że średnia cena sprzedaży śruty rzepakowej w marcu 2020 r. wyniosła 906 zł/tonę i w porównaniu do średniej ceny z marca 2019 roku była niższa o ponad 6 proc., jednak o prawie 7 proc. wyższa niż dwa lata temu. Natomiast od stycznia 2020 r. śruta rzepakowa podrożała o 9,3 proc.

W okresie 6-12 kwietnia cena śruty rzepakowej wyniosła 925 zł/tonę i była niższa niż tydzień wcześniej o 4 proc. i niższa o 2,9 proc. niż przed rokiem. Śruta znacząco podrożała w drugiej połowie marca, wzrost ceny sięgnął wówczas 7 proc.

Jeśli chodzi o ceny śruty sojowej, w porcie w Gdyni 20 kwietnia kosztowała 1661 zł/t, czyli o 1,3 proc. mniej niż tydzień wcześniej i o 5,6 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.

Po wybuchu epidemii śruta sojowa najdroższa była na przełomie marca i kwietnia (1805-1855 zł/t), od tego czasu obserwuje się spadki cen. Podobne do obecnych ceny śruty sojowej odnotowywano ostatnio 2 lata temu.

"Czynniki, które miały wpływ na wzrost cen, to m.in.: zwiększony popyt ze strony krajów deficytowych w reakcji na wybuch pandemii, opóźnienia w załadunku statków w Ameryce Południowej, osłabienie złotówki względem dolara. Sygnały z rynku wskazują na to, że sytuacja cenowa na rynku śruty sojowej powinna w najbliższych tygodniach się ustabilizować" - stwierdził resort, deklarując dalsze szczegółowe monitorowanie rynku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj