UOKiK i resort walczą z nieuczciwymi praktykami w handlu żywnością

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2021,9:25 Aktualizacja: 17-03-2021,9:29
A A A

W 2020 r. do UOKiK wpłynęły 54 zawiadomienia w sprawie nieuczciwych praktyk wykorzystujących przewagę kontraktową. W 36 przypadkach wszczęto postępowanie wyjaśniające i na 4 podmioty nałożono kary pieniężne - mówił Piotr Adamczewski, dyrektor oddziału UOKiK w Bydgoszczy.

Ta delegatura prowadzi bowiem wszystkie sprawy z zakresu przewagi kontraktowej.

wykorzystywanie przewagi kontraktowej, ministerstwo rolnictwa, produkty rolno-spożywcze

Resort chce ukrócić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej

Do konsultacji publicznych trafił projekt nowej ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Projektowana ustawa wdroży do krajowego prawa dyrektywy Parlamentu...

Jak mówił dyrektor podczas wideokonferencji "Nieuczciwe praktyki handlowe - implementacja dyrektywy 2019/633 i egzekwowanie przepisów", od czasu obowiązywania ustawy, czyli od 2017, do Urzędu zgłoszono ok. 190 zawiadomień. Postępowanie wszczęto w ok. 90 przypadkach.

Adamczewski dodał, że bardzo często informacje zgłaszane są anonimowo. Stale widoczny jest "efekt strachu". 2/3 zgłoszeń dotyczyło relacji rolników z przetwórcami - głównie zbyt długich okresów zapłaty oraz przekraczania ich terminów.

Na niektóre podmioty trzeba było nałożyć kary. Maksymalna kara wynosi 3 proc. rocznego obrotu firmy.

Dyrektor oddziału UOKiK w Bydgoszczy przypomniał, że w 2019 r. Urząd podjął decyzje w sprawie firm: Cykoria, Sud Zucker, Dohler, Real, Rauch, T.B. Fruit. W ubiegłym decyzje dotyczyły takich firm, jak JMP-Biedronka i Appol.

Wszczęto natomiast postępowania w sprawie nieuczciwych praktyk stosowanych przez spółki: EuroCash, AgriPlus i Agrifirm, Pfeifer und Langen, SCA (Intermarche).

skup zboża i rzepaku, przewaga kontraktowa na rynku zbóż, uokik, tomasz chróstny, krir

Nieuczciwe skupy zbóż? UOKiK prowadzi "śledztwo"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa wykorzystywanie przewagi kontraktowej ze strony trzech dużych firm na rynku dostaw zbóż i rzepaku. Tomasz Chróstny, prezes UOKiK poinformował Krajową Radę Izb Rolniczych,...

Odnosząc się do planów na 2021 r., Adamczewski poinformował, że UOKiK zajmie się dokończeniem kwestii dotyczących rabatów. Zaznaczył, że w ubiegłym roku Urząd sprawdził firmy zajmujące się handlem produktami rolno-spożywczymi pod kątem stosowania rabatów.

- Okazuje się, że problem jest bardzo duży, tych rabatów jest wiele, niektóre sieci stosują ich nawet kilkadziesiąt. Często mogą budzić wątpliwości związane z uczciwością - powiedział szef bydgoskiego oddziału UOKiK.

W II półroczu br. UOKiK ma zamiar zająć się problemem opłat marketingowych stosowanych przez sieci handlowe. Będzie też "trzymał rękę na pulsie", jeśli chodzi o przetwórstwo spożywcze - chodzi m.in. o postępowania dotyczące ograniczenia tuczu kontraktowego, ograniczenia w sprzedaży nasion. Badane będą też ograniczenia związane z interpretacją tzw. siły wyższej.

- Chcemy wzmocnić pozycję rolników w łańcuchu dostaw produktów spożywczych - zapewnił ponownie Grzegorz Puda, minister rolnictwa.

- Brak równowagi w zakresie pozycji przetargowej sprzyja stosowaniu nieuczciwych praktyk przez coraz silniejszą, coraz mocniejszą stronę wobec strony słabszej, która często nie może sobie pozwolić na rezygnację z nieuczciwej relacji i wybór innego kontrahenta - dodał.

Polityk podkreślił, że wzmocnienie producenta rolnego jest jednym z celów UE w nowej perspektywie, a jego realizacji ma służyć m.in. skracanie łańcuchów rynkowych i łańcuchów sprzedaży oraz wzmacnianie niewielkich zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj