Ubój rytualny będzie dozwolony na podstawie unijnego rozporządzenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-12-2014,9:05 Aktualizacja: 11-12-2014,9:56
A A A
Wyrok TK oznacza, że w Polsce będą obowiązywały przepisy unijnego rozporządzenia dopuszczającego ubój zwierząt bez ogłuszenia na cele religijne - uważa minister rolnictwa Marek Sawicki. Według niego taki ubój będzie też możliwy na potrzeby wspólnot religijnych poza Polską. 
 
Jeżeli wyrok TK zostanie opublikowany, "to w Polsce będą obowiązywały bezpośrednio przepisy z rozporządzenia unijnego - jako aktu do bezpośredniego stosowania" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej Sawicki.
 
Chodzi o unijne rozporządzenie WE 1099/2009 z 24 września 2009 r. Jak mówił minister, do tego rozporządzenia Polska będzie musiała wydać przepisy wykonawcze w zakresie określenia sankcji za nieprzestrzeganie go. W dokumencie tym mogą się znaleźć przepisy np. dotyczące odstępstw oraz kontroli lekarza weterynarii.
 
Sawicki zaznaczył, że resort czeka na publikację orzeczenia TK. Ale - jak dodał - z przedstawionego w środę uzasadnienia wyroku wynika, że ubój bez ogłuszenia będzie można przeprowadzać także na eksport. 
 
Jak mówił, TK uznał, że wiele krajów UE stosuje ubój rytualny, a zwierzęta z Polski są przewożone do tych krajów i tam zabijane. Sawicki dodał też, że TK uznał, iż notyfikacja dokonana 28 grudnia 2012 r. nie ma mocy prawnej.
 
Sprawa dotyczy notyfikacji wysłanej przez resort rolnictwa do Komisji Europejskiej informującej, że w Polsce ubój bez ogłuszania jest niemożliwy, gdyż nie dopuszczają go przepisy ustawy o ochronie zwierząt.
 
Szef resortu rolnictwa ocenił, że w sytuacji, gdy unijne prawo obowiązuje wprost, nie ma potrzeby zmiany ustawy o ochronie zwierząt z 1997 r.
 
W marcu do Sejmu trafił obywatelski projekt nowelizacji ustawy. Powstał on z inicjatywy Krajowej Rady Izb Rolniczych. Podczas pierwszego czytania w maju kluby Prawo i Sprawiedliwość oraz Twój Ruch zgłosiły wniosek o jego odrzucenie, ale do głosowania nie doszło. 
 
Prace nad projektem zostały wstrzymane do czasu wyroku TK. Projekt dopuszcza ubój rytualny zwierząt dla celów religijnych bez ogłuszania oraz wprowadza zakaz stosowania podczas tego typu uboju tzw. klatek obrotowych.
 
Prezes Izb Wiktor Szmulewicz powiedział PAP, że czeka na pełną interpretacje wyroku i jeżeli faktycznie nie będzie przeszkód do wykonywania ubojów rytualnych na eksport, wycofa z Sejmu ten projekt.
 
- Jestem usatysfakcjonowany wyrokiem Trybunału. Jest to dobre dla rolników, bo to głównie oni tracili na tym - powiedział prezes Związku "Polskie Mięso" Witold Choiński. 
 
Jak mówił, potwierdzają to dane Komisji Europejskiej. W 2012 r. cena polskiej wołowiny stanowiła 89 proc. ceny unijnej, w 2013 r. już tylko 80 proc. średniej ceny unijnej. 
Młode bydło zaś było tańsze nawet o 20 proc. Liczby te wskazują, że jest to skutek zakazu ubojów rytualnych. Zdaniem Choińskiego wyrok TK umożliwia podjęcie rozmów do wznowienie kontraktów handlowych, a przede wszystkim daje szansę na pozyskanie nowych rynków zbytu na wołowinę takich jak Emiraty Arabskie czy Algieria, a to z kolei pozwoli na zwiększenia zainteresowania hodowlą bydła mięsnego w naszym kraju.
 
Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że zakaz uboju rytualnego na potrzeby gmin żydowskich jest niekonstytucyjny. Wyrok był niejednogłośny, pięcioro sędziów złożyło zdania odrębne. 
 
Trybunał tłumaczył, że skoro w Polsce powszechnie akceptowany jest ubój zwierząt gospodarskich, to zakaz jednej z jego form - i to chroniony wolnością religii - nie jest uzasadniony. Wyrok dotyczy też związku religijnego muzułmanów.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu