To będzie podróż w czasie. Muzea pokażą się na Narodowej Wystawie Rolniczej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
27-11-2018,9:30 Aktualizacja: 27-11-2018,9:39
A A A

Wszyscy, którzy chcieliby odbyć symboliczną podróż w czasie i przekonać się, jak wyglądało kiedyś rodzime rolnictwo będą mieli ku doskonałą temu okazję podczas Narodowej Wystawy Rolniczej. Prezentowane bowiem będą ekspozycje muzeów.

Impreza odbędzie się w dniach 30 listopada - 2 grudnia w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jedną z wielu atrakcji będzie ekspozycja muzeów przedstawiających historię polskiej wsi.

narodowa wystawa rolnicza, poznań, ministerstwo rolnictwa, 100-lecie odzyskania niepodległości

Minister zaprasza na Narodową Wystawą Rolniczą. Będzie wiele atrakcji

Od piątku do niedzieli w Poznaniu trwać będzie Narodowa Wystawa Rolnicza przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. To świetna okazja do zaprezentowania tradycji wsi i współczesnych osiągnięć agrotechniki. Organizatorem...

Wraz z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie prezentować się będą: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum w Łowiczu, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Zaprezentowana zostanie m.in. wystawa zabytkowych maszyn rolniczych, w tym lokomobili parowej wyprodukowanej w zakładach Hipolita Cegielskiego w 1919 roku. W latach swojej świetności była przystosowana do prac transportowych i napędu maszyn stacjonarnych. W okresie międzywojennym służyła do przeprowadzania usługowych omłotów na terenie Wielkopolski.

Na zwiedzających czekać będą też inne atrakcje: pokaz składania miniatury chaty wiejskiej, kręcenia snopków do pokrywania dachów, wyrobu masła, a także kasz w stępach czy mielenia zboża w żarnach. Na stanowiskach można będzie zobaczyć, jak tkano, wyklepywano kosę czy produkowano uprzęż konną.

Nie zabraknie też prezentacji garncarskich, rymarskich w wykonaniu prawdziwych mistrzów tych rzemiosł. Ekspozycje muzealne sprzyjać też będą spotkaniom, np. z wycinankarką
i hafciarką z Regionu Łowickiego czy mistrzynią dawnego szycia i haftu z Podkarpacia.

Dla najmłodszych wystawcy przygotowali szereg animacji i atrakcji, które przez zabawę będą przekazywać wiedzę o rolnictwie. Dużym powodzeniem wśród dzieci z pewnością będzie cieszyć się stanowisko z zabawkami ludowymi oraz interaktywne stanowisko prezentujące łowicki strój ludowy.

Ekspozycja muzealna prezentowana będzie w pawilonie nr 8. Wstęp wolny.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj