Tego jeszcze nie było. Koniunktura w rolnictwie poprawiła się w styczniu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2017,15:25 Aktualizacja: 01-03-2017,15:35
A A A

W styczniu, czwarty kwartał z rzędu, poprawiła się koniunktura w rolnictwie - wynika z najnowszego badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.  

Wartość wskaźnika koniunktury (IRGAGR) co prawda poszła w górę zaledwie o 0,6 pkt. (z -5,9 do -5,3 pkt.), ale dla ekspertów jest to spora niespodzianka. W historii badania nie zdarzyło się bowiem wcześniej, by z uwagi na ujemne oddziaływanie czynników sezonowych (zimowe osłabienie aktywności rolniczej), wartość zwiększyła się w pierwszym kwartale.  

salon rolniczy w paryżu, paryż, francja, kryzys w rolnictwie, FNSEA, Christiane Lambert

Rolnicy nie kryją złości: Bruksela chce nas zniszczyć

"Bruksela jest naszym wrogiem", "Europa chce nas zniszczyć" - alarmują obecni na paryskim Salonie Rolniczym francuscy rolnicy, pytani o przyczyny spadku ich dochodów. - Nakładające się na siebie od dwóch lat...

Poprawa koniunktury to przede wszystkim efekt nadzwyczajnego przypływu optymizmu u rolników. Wartość wskaźnika zaufania zwiększyła się o 9,5 pkt. (z -2,2 pkt. do +7,3 pkt.). Z kolei wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych (drugiej składowej IRGAGR) obniżyła się o 3,9 pkt. (z -7,8 pkt. do -11,7 pkt.).

Poprawa koniunktury uwidacznia się również w odpowiedziach na pozostałe pytania ankiety. Spadło zadłużenie gospodarstw, oszczędności i zakupy obrotowych środków produkcji wprawdzie zmniejszyły się, lecz mniej niż zazwyczaj. Przybyło znacznie rolników zamierzających inwestować.

Autorzy badania z SGH podkreślają, że nie mieli jeszcze do czynienia z tak dobrym początkiem roku w polskim rolnictwie.

Kosiniak-Kamysz, psl, ptasia grypa, asf, krzysztof jurgiel

PSL: czas ministra Jurgiela minął, czekamy na działania rządu

To, co się dzieje w polskim rolnictwie, wymaga jak najszybszej interwencji rządu. Czas dla ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela się skończył, oczekujemy działań od premier Beaty Szydło - powiedział w piątek Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL. -...

Poprawa koniunktury nie jest jednak powszechna i dość zróżnicowana między gospodarstwami. Odczuły ją zwłaszcza te bardziej efektywne, czyli o powierzchni 15-50 ha (wskaźnik wzrósł  o 2,5 pkt.) i powyżej 50 ha (0,6 pkt.), prowadzone przez rolników do 30 lat (5,2 pkt.) i w wieku 31-45 lat (2,7 pkt.), z wykształceniem wyższym (1,2 pkt.) i średnim lub pomaturalnym zawodowym (1,3 pkt.).

Poprawę koniunktury zanotowały również gospodarstwa położone w makroregionach: środkowowschodnim (2,3 pkt.) i północnym (1,5 pkt.) oraz zajmujące się chowem i hodowlą zwierząt (10,6 pkt.), rozmnażaniem roślin (9,8 pkt.) oraz działalnością mieszaną (3 pkt.).

Wartość wskaźnika koniunktury spadła natomiast przede wszystkim w gospodarstwach o powierzchni do 7 ha (o 8,9 pkt.), położonych w makroregionie zachodnim (9,3 pkt.), zajmujących się uprawą roślin innych niż wieloletnie (8,3 pkt.), prowadzonych przez osoby powyżej 60 lat (3,9 pkt.), z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym (0,6 pkt.).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement