Tankowanie paliw jest najdroższe od ponad dwóch miesięcy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2024,15:40 Aktualizacja: 14-02-2024,15:41
A A A

Tankowanie paliw jest najdroższe od ponad dwóch miesięcy - wskazali w środę analitycy portalu e-petrol.pl. Benzyna 95 kosztuje średnio 6,42 zł/l i jest o 6 gr droższa niż przed tygodniem. O 8 gr zdrożał w tym czasie diesel, który kosztuje obecnie 6,63 zł/l - poinformowali.

Analitycy portalu e-petrol.pl zwrócili uwagę, że w ostatnich dniach benzyna i diesel "zauważalnie podrożały".

"Litr 95-oktanowej odmiany benzyny jest oferowany w sprzedaży detalicznej średnio po 6,42 zł i kosztuje o 6 gr więcej niż przed tygodniem. O 8 gr wzrosła średnia ogólnopolska cena oleju napędowego, która wynosi dziś 6,63 zł/l" - poinformowali, dodając, że minimalnie potaniało natomiast LPG - "za litr autogazu płaci się o grosz mniej niż przed tygodniem, tj. 2,92 zł".

resort rolnictwa, wnioski, zwrot akcyzy, paliwo rolnicze

Można już składać wnioski o zwrot akcyzy zawartej w zużytym do prac rolniczych paliwie

Od 1 do 29 lutego br. rolnicy mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej - na nowym wzorze wniosku. W tym roku zwrot podatku akcyzowego ustalony został w wysokości 1,46 zł...

Zdaniem ekspertów to skutki rosnących cen ropy naftowej, które są "coraz mocniej odczuwalne" na stacjach, gdzie tankowanie jest "najdroższe od ponad dwóch miesięcy".

Według danych e-petrol.pl obecnie benzyna Pb95 jest najtańsza w Wielkopolsce, gdzie jej litr kosztuje przeciętnie 6,30 zł. "Województwo łódzkie wyróżnia się zaś najniższymi cenami oleju napędowego i LPG - za litr tych paliw płaci się tam przeciętnie 6,54 i 2,82 zł" - wskazano.

Eksperci zaznaczyli, że kierowcy na Podlasiu, Mazowszu i Dolnym Śląsku płacą w tym tygodniu za tankowanie najwięcej. "Na wschodzie Polski z ceną 6,54 zł/l jest najdroższa benzyna 95-oktanowa, a w centralnej części kraju z ceną 6,71 zł/l diesel. W Polsce południowo-zachodniej najdroższy jest autogaz, którego litr kosztuje tam średnio 3,00 zł" - podali analitycy. 

Poleć
Udostępnij