Tajne oświadczenia majątkowe Obajtka z czasów ARiMR

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Karol Kostrzewa PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-03-2021,13:50 Aktualizacja: 11-03-2021,13:54
A A A

Daniel Obajtek, wbrew prawu, nie zgodził się na ujawnienie oświadczeń majątkowych z czasów, gdy był szefem ARiMR-u - mówili posłowie KO Cezary Tomczyk i Marek Sowa. Maciej Zaborowski, pełnomocnik obecnego szefa PKN Orlen zaprzeczył i podał, że oświadczenie stanowiło tajemnicę służbową z mocy prawa.

Sowa przekonywał na konferencji prasowej w Sejmie, że Obajtek był zobowiązany do składania oświadczeń majątkowych jako szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (sprawował tę funkcję od 27 listopada 2015 do 2 marca 2017 r.).

daniel obajtek, arimr, krzysztof jurgiel, kadrowa czystka w arimr, marek sowa

Kadrowa czystka Obajtka sporo kosztuje. Zwolnieni z ARiMR wygrywają w sądach

Blisko półtora miliona złotych kosztowały odszkodowania, które sądy nakazały wypłacić zwolnionym pracownikom Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za kadencji Daniela Obajtka. A 94 postępowania czekają na rozpatrzenie....

Poseł dodał, że 5 marca wystąpił do obecnego prezesa Agencji z prośbą o wydanie kopii oświadczeń majątkowych Obajtka za okres, kiedy był prezesem ARiMR-u. Dostał odpowiedź, że te oświadczenia znajdują się w ministerstwie rolnictwa. Zaznaczył, że chciał sprawdzić, czy w oświadczeniu za rok 2016 wpisany jest pałac w Łężkowicach.

- Niestety, tych oświadczeń (majątkowych Obajtka) nie otrzymałem, za to otrzymałem pismo podpisane przez ministra (rolnictwa Grzegorza) Pudę, który mnie informuje, że oświadczenia majątkowe Daniela Obajtka są w kancelarii tajnej, ale nie zostaną ujawnione, bo Daniel Obajtek się na to nie zgadza - mówił Sowa.

Tomczyk, szef klubu KO ocenił, że sprawa jest kuriozalna. Jak podkreślił, każdy, kto pełni w Polsce funkcję publiczną musi ujawniać oświadczenia majątkowe.

- Ale jest jeden człowiek, który nie musi tego robić, to jest prezes Orlenu Daniel Obajtek, który może ministrowi rolnictwa zakazać publikacji swojego oświadczenia. Tylko prawda jest taka, że to jest niezgodne z prawem, dlatego, że oświadczenia majątkowe są jawne - zauważył.

daniel obajtek, arimr, energa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Jacek Kościelniak

Obajtek powołany na prezesa Energi

Rada nadzorcza Energi powierzyła Danielowi Obajtkowi, obecnemu prezesowi ARiMR, pełnienie funkcji prezesa zarządu z dniem 2 marca 2017 roku - podała grupa w komunikacie.    Rada nadzorcza powołała do zarządu także Jacka Kościelniaka,...

- Dlatego jeszcze dzisiaj jako szef klubu KO wraz z posłem Sową skierujemy wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów, do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe ujawnienie oświadczeń majątkowych Daniela Obajtka - zapowiedział polityk.

Zaborowski w oświadczeniu przesłanym PAP napisał, że "po raz kolejny stanowczo zaprzecza nieprawdziwym informacjom rozpowszechnianym przez posłów Marka Sowę oraz Cezarego Tomczyka z Platformy Obywatelskiej w dniu 11 marca 2021 r. na temat oświadczeń majątkowych Pana Daniela Obajtka".

"Należy podkreślić, że Daniel Obajtek pełniąc funkcję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa złożył oświadczenie majątkowe zgodnie z obowiązującymi przepisami i również zgodnie z tymi przepisami oświadczenie Daniela Obajtka stanowiło tajemnicę służbową z mocy prawa" - napisał pełnomocnik Obajtka.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu