Tajemnicze kręgi w zbożu. Archeolodzy mają swoje podejrzenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2017,10:05 Aktualizacja: 30-08-2017,10:21
A A A

W okolicach Cedyni na Pomorzu Zachodnim odkryto tajemnicze kręgi w zbożu. Szczecińscy archeolodzy są pewni, że jest to dzieło naszych przodków, a nie obcych cywilizacji.

Okrągłe obiekty na polu są widoczne tylko z lotu ptaka. Jedynie z tej perspektywy widać bowiem, że zboże w tym miejscu ma trochę inny odcień - informuje portal tvn24.pl Jako pierwszy kręgi zauważył dwa lata temu paralotniarz, który powiadomił właściciela ziemi.

pszenica, genom pszenicy, udomowienie pszenicy, Raz Avni, Uniwersytet w Tel Awiwie

Naukowcy odkrywają coraz więcej tajników udomowienia pszenicy

Dziką pszenicę udomowiono ok. 10 tys. lat temu. Najnowsze badania genetyczne pozwolą zrozumieć, jakie zmiany zaszły w pszenicy od tego czasu - informują naukowcy na lamach tygodnika "Science". Ludzie neolitu, zamieszkujący ok. 10 tys. lat...

Rok później na zdjęciach satelitarnych odkrył je Marcin Dziewanowski, historyk-pasjonat. - To fundamentalne znalezisko dla poznania procesów kulturowych Pomorza Zachodniego - przekonuje.

- Nasza interpretacja idzie w tym kierunku, że są to pochodzące z neolitu obiekty, które nazywamy rondele - opowiada natomiast Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, która jest w zespole badającym kręgi. Dodaje, że prawdopodobnie pochodzą z okresu 4900-4600 lat przed naszą erą.

- Moim zdaniem to obserwatorium astronomiczne zbudowane dla dużej społeczności. Monumentalne i jedno z największych tego typu w Europie - mówi z kolei Dziewanowski. Historycy podkreślają, że podobne obiekty dotychczas odkrywane były dużo bardziej na południe.

W sprawie wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi. - Te obiekty budzą żywą dyskusję w środowisku archeologów. Ich funkcja nie jest jednoznacznie określona - mówi TVN24 Matuszewska i podaje inne hipotezy jak: miejsca kultu, tajemniczych obrzędów czy obiekt, który w momencie zagrożenia dawał ludziom schronienie.

Naukowiec zdradza, że oprócz kręgów pod Cedynią podobny obiekt odkryto jeszcze w jednym miejscu na Pomorzu Zachodnim. - Na razie nie zdradzam gdzie, bo musimy wykonać badania geomagnetyczne, by to potwierdzić - mówi.

Prace przy odkopywaniu kręgów ruszą już we wrześniu.

źródło: TVN24
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu