Szef OPZZ rolników: chcemy żeby rząd złożył w KE deklarację, że Polska całkowicie wycofuje się z Zielonego Ładu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2024,10:00 Aktualizacja: 20-02-2024,10:25
A A A

Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu - powiedział PAP przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

Szef OPZZ wskazał, że celem wtorkowego protestu rolników, którzy mają blokować m.in. trasy szybkiego ruchu i drogi, jest zrealizowanie przez rząd ich trzech postulatów. "Mówimy stop Zielonemu Ładowi, stop importowi produktów rolnych z Ukrainy, stop ograniczaniu hodowli w Polsce" - podkreślił.

Wstrzymanie importu z Ukrainy i likwidacji hodowli

Zaznaczył, że choć przedstawiciele organizacji rolniczych spotykali się z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Czesławem Siekierskim, to prawdziwych rozmów z rządem nie było. "Chcemy żeby rząd złożył do Komisji Europejskiej deklarację, że Polska całkowicie wycofuje się z Zielonego Ładu" - oświadczył. Ponadto - jak dodał - "oczekujemy wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz zapewnienia, że nie będzie w Polsce likwidacji hodowli zwierząt, w tym futerkowych".

Izdebski zapowiedział, że oprócz wtorkowego protestu, 27 lutego br. zaplanowany jest "gwiaździsty marsz na Warszawę", w którym, oprócz polskich rolników, mają też uczestniczyć przedstawiciele organizacji rolniczych z innych krajów europejskich. "Chcemy pokazać, że zatrzymanie Zielonego Ładu jest naszym wspólnym postulatem" - wskazał.

czechy, praga, protest rolników, ciągniki

Protestujący rolnicy wjechali do czeskiej Pragi. Domagają się m.in. odejścia od unijnego Zielonego ładu

Około 500 traktorów, ciężarówek i maszyn rolniczych dojechało w poniedziałek nad ranem do Pragi. Część pojazdów stoi przed gmachem ministerstwa rolnictwa. Policja i służby drogowe informują o narastających problemach...

Minister wykluczał "zamknięcie" Zielonego Ładu

W ubiegłym tygodniu minister rolnictwa Czesław Siekierski podkreślił, że w wielu aspektach przyznaje rację rolnikom, ale jednoczenie "zamknięcie" Zielonego Ładu nie będzie możliwe.

Minister poinformował również, że strona polska negocjuje dwustronne porozumienie z Ukrainą w sprawie importu produktów rolnych. Chodzi o to, by ustalić zasady, które określałyby wielkości kontyngentów poszczególnych towarów, jakie mogą wpłynąć do Polski, by nie naruszyć stabilizacji poszczególnych rynków.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Pakiet obejmuje inicjatywy w ściśle powiązanych ze sobą obszarach, np. klimatu, środowiska, energii, transportu, przemysłu, rolnictwa oraz zrównoważonego finansowania.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu