Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie na Mazowszu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-09-2015,10:00 Aktualizacja: 16-09-2015,10:19
A A A

Od wczoraj w lasach na terenie całego województwa mazowieckiego trwa zakrojona na szeroką skalę akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie wolno żyjących lisów.

Do 25 września szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki.

Biuro prasowe wojewody mazowieckiego ostrzega, aby nie dotykać preparatu, ponieważ z zapachem człowieka nie zostanie podjęty przez zwierzęta. Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki zwierzęta domowe należy wyprowadzać na smyczy lub trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Szczepienia lisów ruszyły. Kostki lecą z samolotów

Rozpoczęły się wiosenne szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Będą obywały się w 10 województwach - poinformował PAP Główny Lekarz Weterynarii Marek Pirsztuk. Szczepionki w formie kostek rozrzucane są z samolotów. W...
Szczepienie wykonuje się preparatem umieszczonym we wnętrzu przynęty, której kształt to brunatno-zielony krążek o zapachu rybnym. W województwie mazowieckim szczepionka będzie zrzucana w ilości 20 dawek na 1 km2, z wyjątkiem wschodniej części powiatu łosickiego gdzie zrzuconych będzie 25 dawek na 1 km2 ze względu na znajdującą się tam strefę buforową (brak szczepień przeciwko wściekliźnie za wschodnią granicą Polski).

Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

- Każdy, kto przypadkiem będzie miał styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić do weterynarza - informuje wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!