Starościna z Dolnego Śląska, starosta – z Wielkopolski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2015,13:40 Aktualizacja: 06-09-2015,16:14
A A A

Nawiązujące do przedwojennej tradycji dożynki prezydenckie odbędą się w dniach 12-13 września w Spale (woj. łódzkie). Starościną będzie Patrycja Ditterla-Kasperska ze wsi Przedwojów (woj. dolnośląskie), a starostą – Jarosław Wanga z Nędzerzewa (woj. wielkopolskie).

Jako kandydat do pełnienia tej prestiżowej funkcji Wanga został zgłoszony przez Wielkopolską Izbę Rolniczą oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

– Rozmowy z Kancelarią Prezydenta były prowadzone od dłuższego czasu. To naprawdę ogromne wyróżnienie dla Wielkopolski i powiatu kaliskiego, że możemy mieć swojego starostę dożynek prezydenckich. Cieszy ten fakt, szczególnie, że jest to laureat zeszłorocznej edycji konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku”. Dzięki temu możemy pokazywać ludzi, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy odnieśli sukces – podkreśla Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

We wspomnianym konkursie, Jarosław Wanga wraz z małżonką Aleksandrą także i w tym roku znaleźli się w gronie finalistów i otrzymali statuetkę „Siewcy”. Są także nominowani w konkursie „Wzorowy ogrodnik”, którego rozstrzygnięcie nastąpi podczas najbliższych Krajowych Dni Ogrodnika w Gołuchowie.

Dożynkowe święto w gminie Przasnysz

Już po raz kolejny mieszkańcy gminy Przasnysz i całego powiatu przasnyskiego mogli spotkać się na Dożynkach, by cieszyć się wspólnie z tegorocznych plonów i darów natury. Uroczystości dożynkowe, które odbyły się w...

Wangowie w miejscowości Nędzerzew, w podkaliskiej gminie Opatówek prowadzą rodzinne gospodarstwo. Na blisko 60 hektarach uprawiają warzywa gruntowe, takie jak cebula, buraki, marchew, kapusta czy seler.

Mająca pełnić funkcję starościny dożynek Patrycja Ditterla-Kasperska wywodzi się z domu z silnymi rolniczymi tradycjami. Jest absolwentką Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzi z rodziną gospodarstwo rolne we wsi Przedwojów (gmina Kamienna Góra, Dolny Śląsk).

Jak podaje Dolnośląska Izba Rolnicza, gospodarstwo to specjalizuje się w hodowli krów mlecznych i bydła opasowego. A dodatkowo prowadzona jest w nim produkcja trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Ponadto gospodarstwo to realizuje praktyki rolnicze dla uczniów szkół średnich i studentów. Prowadzone są w nim również doświadczenia z hodowli roślin uprawnych z przeznaczeniem na pasze przez różne instytuty i firmy. Wyniki przekazywane są na różnych szkoleniach.

Ditterla-Kasperska działa w szeregu lokalnych organizacji: kółku rolniczym, kole gospodyń wiejskich, izbie rolniczej, lokalnej grupie działania. Jest Członkiem Karkonoskiego Stowarzyszenia Hodowców Bydła oraz członkiem spółdzielni mleczarskiej KaMos.

„Pani Patrycja pomimo młodego wieku może poszczycić się licznymi osiągnięciami, co sprawia, że jest wzorem nie tylko dla młodych ludzi, którzy chętnie korzystają z jej wiedzy i doświadczenia. Mocne zaangażowanie w działania prospołeczne sprawia, że jest silnym liderem swojej społeczności” – przekonuje w komunikacie Dolnośląska Izba Rolnicza.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy dożynki prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych prezydentów RP.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj