Stadnina kiedyś zarabiała miliony, a dziś tylko tysiące. Zyski mocno w dół

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
18-10-2017,9:40 Aktualizacja: 18-10-2017,10:56
A A A

Stadnina koni w Janowie Podlaskim przedstawiła wynik finansowy za miniony rok. Zysk wyniósł 218 tysięcy złotych, a jeszcze kilka lat był na poziomie nawet kilku milionów.

"Dziennik Wschodni" przypomina, że podczas ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland sprzedano 16 koni za 1 mln 271 tys. euro. W tym roku było znacznie gorzej bowiem tylko 6 z 25 koni arabskich znalazło nabywców, którzy zapłacili za zwierzęta 410 tys. euro.

Dla porównania, w 2015 roku nowych nabywców znalazły 24 konie, za które kupcy zapłacili blisko 4 mln euro.

marek trela, stadnina koni w janowie podlaskim, janów podlaski, anr

Prezes stadniny w Janowie Podlaskim zwolniony zgodnie z prawem

Marek Trela, były prezes stadniny koni arabskich w Janowie Podlaskim został zwolniony ze stanowiska zgodnie z prawem - orzekł Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej i oddalił powództwo Treli o odszkodowanie. - Nie było podstaw do tego, aby...

A jeszcze w maju prezes Sławomir Pietrzak zapewniał, że stadnina jest w dobrej kondycji finansowej. - Mamy dodatni wynik za rok ubiegły, utrzymujemy płynność finansową. Nasze zyski związane są z sierpniową aukcją, a to zawsze jest pewna niewiadoma - stwierdził.

O finanse stadniny zapytała w interpelacji do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela posłanka Joanna Mucha (PO). "W marcu 2016 roku jako powód odwołania pana prezesa Marka Treli podał pan słabe wyniki finansowe stadniny. Powiedział Pan wówczas: - Jeśli chodzi o dochody z działalności związanej z hodowlą koni arabskich, to te wyniki były ujemne. Natomiast wynik dodatni spółki wynikał z prowadzonej działalności innej, tzn. hodowli bydła mlecznego, zbóż" - napisała.

Jak się okazuje zysk stadniny za 2016 rok wynosi niecałe 218 tys. zł. Ponad 662 tys. zł przyniosła działalność związana z hodowlą koni, ponad 205 tys. zł wpłynęło z hodowli bydła mlecznego, ale już działalność związana z roślinną produkcją towarową przyniosła ponad 650 tys. zł strat.

"Zaznaczam, że kalkulacja dotycząca produkcji roślinnej uwzględnia również koszty wytworzenia pasz na użytek własny, które znacznie zaniżają wynik finansowy z produkcji roślinnej" - cytuje odpowiedź szefa resortu "Dziennik Wschodni".

źródło: Dziennik Wschodni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu