Sołtysi nagrodzeni statuetkami. Budują sąsiedzkie więzi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Wiktoria Nicałek PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-09-2020,10:30 Aktualizacja: 29-09-2020,14:17
A A A

Dziesięciu samorządowców nagrodzono w 18. edycji konkursu "Sołtys Roku". Celem inicjatywy jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej.

Statuetki i wyróżnienia wręczył samorządowcom marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Podkreślił, że instytucja sołtysa jest najstarszą instytucją ustrojową w Polsce, mającą prawie 800 lat.


sołtys, rada sołecka, sołectwo Podła Góra, gmina skąpe, Wojewódzki Sąd Administracyjny

WSA wydał wyrok. Sołtys nie może być przewodniczącym rady sołeckiej

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim orzekł, że sołtys nie może być jednocześnie przewodniczącym rady sołeckiej. Tym samym uchylone zostały zapisy uchwały rady gminy Skąpe (woj. lubuskie), która w statucie sołectwa...

- To jest powód do ogromnej dumy, macie państwo prawo być dumni ze swych osiągnięć i z tego, że jesteście na tym niezmiernie chlubnym odcinku - mówił polityk. Jak ocenił, sołtysi najlepiej znają problemy swoich społeczności, dlatego parlamentarzyści powinni słuchać ich z uwagą.

Prezydent Andrzej Duda w liście, odczytanym podczas uroczystości przez Halinę Szymańską, szefową jego kancelarii zaznaczył, że sołtysi - dbając o najbliższe otoczenie - biorą na siebie odpowiedzialność za całą wspólnotę.

"Dlatego cieszę się, że instytucja sołtysa, która w Polsce ma wielowiekową tradycję, nie tylko nie zanika, ale wręcz przeżywa swoisty renesans. Świadczy o tym najlepiej konkurs 'Sołtys Roku', w którym sami mieszkańcy rekomendują sołtysów szczególnie dobrze wywiązujących się ze swojej roli. Sylwetki laureatów pokazują, że w kraju nie brak ludzi zaangażowanych, gotowych poświęcić czas dla innych i spojrzeć gospodarskim okiem zarówno na swoje domostwo, jak i swoją miejscowość. Służą temu z pewnością fundusze sołeckie, które pozwalają sołtysom realizować inwestycje podnoszące jakość życia i podejmować inicjatywy wspierające lokalną aktywność" - podkreślił prezydent w liście.

Znamy nazwiska nowych sołtysów. Oni zdobyli największe poparcie

Wybory sołeckie w miejsko-wiejskiej gminie Nasielsk (woj. mazowieckie), które rozpoczęły się jeszcze na początku kwietnia, dobiegły końca. Cykl zebrań rozpoczęły wybory w Dębinkach 5 kwietnia. a ostatnie spotkanie odbyło się 28...

Zaznaczył, że "takie działania sprawiają, że polska wieś staje się miejscem coraz bardziej atrakcyjnym, sprzyjają również pomnażaniu kapitału społecznego i umacnianiu naszej narodowej wspólnoty". "To właśnie sołtysi, budując więzi sąsiedzkie, przyczyniają się do kształtowania relacji społecznych w duchu życzliwości i odpowiedzialności za wspólne dobro" - ocenił.

Wśród nagrodzonych są m.in.: Maria Adamczyk, sołtyska Kornatowa w gminie Lisewo (woj. Kujawsko-pomorskie)  która, jak podkreślono w materiałach Senatu, "łąkę, będącą prowizorycznym boiskiem sportowym, zamieniła w miejsce spotkań z prawdziwego zdarzenia, gdzie można pogrillować, posiedzieć z grupą znajomych, zorganizować warsztaty i zajęcia dla dzieci z sołectwa".

Nagrodzono też Zbigniewa Czarczyńskiego, sołtysa Koszewnicy (woj. mazowieckie), który uczestniczy w zbiórkach funduszy na leczenie chorych dzieci z terenu gminy i we współpracy z policjantami, strażakami i pracownikami kolei realizuje projekty: "Bezpieczny przejazd, zatrzymaj się i żyj", "Bezpieczna droga do szkoły" i "Bezpieczny pieszy po zmierzchu".

Marię Gałązkę, sołtyskę Jędrychowa w gminie Sorkwity w woj. warmińsko-mazurskim nagrodzono m.in. za zorganizowanie dystrybucji przyłbic ochronnych i dostarczania ich do szpitali dla osób pracujących na pierwszej linii w walce z pandemią i pomysł zbudowania wiaty wiejskiej, gdzie mieszkańcy mogą się spotykać i wspólnie spędzać czas.

Wyróżnienie za najdłuższy w obecnej edycji staż otrzymała Łucja Rucińska, sołtys Dąbrówna w w woj. warmińsko-mazurskim z 26. letnim stażem pracy sołeckiej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement