Skarb Państwa mniej zapłacił za szkody zwierząt chronionych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-11-2021,18:05 Aktualizacja: 17-11-2021,18:39
A A A

Blisko 400 tys. zł zapłacił od początku roku rolnikom na Podkarpaciu Skarb Państwa za szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione: wilki, bobry, niedźwiedzie, rysie i żubry. - To o 40 tys. zł mniej niż rok temu - powiedział Łukasz Lis, rzecznik RDOŚ w Rzeszowie.

Straty spowodowane przez wilki wyniosły ponad 191 tys. zł, bobry 119 tys. zł, niedźwiedzie 80 tys. zł, rysie prawie 4000 zł, a żubry nieco ponad 3000 zł.

odszkodowania łowieckie, prawo łowieckie, koła łowieckie, Andrzej Duda

Prezydent podpisał ustawę rozszerzającą prawo do odszkodowań łowieckich

Z odszkodowań łowieckich będą mogli skorzystać także ci rolnicy, którzy wcześniej nie zgodzili się na budowę urządzeń zabezpieczających ich plony przed szkodami wyrządzonymi przez zwierzynę łowną - przewiduje nowela Prawa łowieckiego...

- Otrzymaliśmy ponad 250 zgłoszeń dotyczących szkód wyrządzonych przez zwierzęta gatunków chronionych. W większości są spowodowane przez wilki i bobry - mówił rzecznik rzeszowskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dodał, że przed rokiem w listopadzie było ponad 270 zgłoszeń, których liczba na koniec roku wyniosła ponad 300. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło aktywności wilków; przy czym zauważalny jest trend spadkowy w ilości zgłaszanych szkód".

Szkody wywołane przez wilki dotyczą przede wszystkim strat w pogłowiu zwierząt gospodarskich, głównie owiec. - W tym roku wysokość odszkodowań za szkody wilcze jest blisko 100 tys. zł niższa niż w roku poprzednim - zauważył ekspert.

Jego zdaniem należy to wiązać z dystrybucją zabezpieczeń, m.in. siatek, elektrycznych pastuchów czy fladr, które od początku funkcjonowania RDOŚ sukcesywnie są przekazywane hodowcom. - Wspiera nas w tym WWF Polska. W latach 2021-2023 planujemy zakupić zabezpieczenia na kwotę prawie 600 tys. zł - zauważył.

odstrzał łosi, KRIR, szkody w uprawach, Edward Siarka

Łosie wchodzą w szkodę rolnikom. Izby chcą przywrócenia odstrzału

Z wnioskami o umożliwienie zniesienia moratorium na odstrzał łosi zwróciły się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska zarówno Krajowa Rada Izb Rolniczych, jak i Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza. "W ostatnich latach populacja łosia...

Zwrócił uwagę, że "widoczny jest również spadek szkód wyrządzonych przez bobry. Od 3 lat są na zbliżonym poziomie, ok. 100, a w 2018 roku zanotowano ich 211.

Z kolei w przypadku szkód powodowanych przez niedźwiedzie obserwuje się nieznaczny wzrost. - Jednak pod względem finansowym ich poziom utrzymuje się na podobnym poziomie - dodał rzecznik RDOŚ.

Straty wyrządzane przez bytującą w Bieszczadach górską populację żubra wycenione zostały na ponad 3000 zł. - Od wielu lat najmniej problemów mamy z rysiami. W tym roku bilans strat powodowanych przez rysie to dwa jelenie, jeden daniel i 10 kur - wyjaśnił ekspert.

Za zniszczenia dokonane przez zwierzęta chronione płaci Skarb Państwa, a za szkody zwierzyny łownej koła łowieckie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj